Zeytinyağlı Barbunya

Zeytinyağlı Barbunya

Paylaş

Bugün yemekte zeytinyağlı barbunya var. Hepimizin bir şekilde annelerimizden öğrendiğimiz zeytinyağlı yemekleri pişirme şekli vardır. Bizim zeytinyağlı barbunya yemeğimiz bol havuçlu olur, nedeni ise Ceren’in havuç sevgisi. Yemeğin içinde barbunyaları bırakıp tek tek havuçları seçer, tabi arada barbunya yediği de olmuştur 🙂 Klasik, kolay ve sık sık yenmesi gereken bi yemek. Barbunyayı genelde yazın tazeden alıp, ayıklayıp dondurucuya atarız, lakin fasulye gibi kuru barbunya da var marketlerde, onlardan hiç alıp denemedim ama bir ara da onu denemeyi düşünüyorum, deneyeniniz varsa bana söyleyesin lütfen 🙂

Zeytinyağlı Barbunya

Zeytinyağlı Barbunya için Gerekli Malzemeler;

1/2 kg ayıklanmış taze barbunya

3 adet havuç

1 adet orta boy kuru soğan

1 adet domates

bir miktar zeytinyağı

1 yemek kaşığı salça (biber ve domates karışık)

1 yemek kaşığı toz şeker

bir miktar tuz

bir miktar kaynar su

Zeytinyağlı Barbunya

Zeytinyağlı yemekler için kuru soğanımızı halka halka doğruyoruz, bir miktar zeytin yağı ile birlikte doğradığımız soğanı, bir tencereye alıp orta hararetli ateşte hafiften kızartıyoruz. Ardından salçayı ekleyip ezerek karıştırıyoruz.

Bu sırada havuçları soyup, halka halka doğruyoruz ve barbunyalar ile birlikte tencereye ekleyip güzelce karıştırıyoruz. Üzerine toz şeker ve tuzunu ekleyip son olarak domatesi dilimler halinde doğrayıp üzerine koyuyoruz ve bir kenarda kaynattığımız sıcak suyu da ilave edip kapağını kapatıyoruz. Suyun miktarı tenceredeki yemeğin üzerine çıkacak kadar olmalı.

Domates, aslında olsa da oluur, olmasada… yani zaten salça koyduğumuz için domates evde varsa koyuyoruz, evde yok ise, hiç kasmıyoruz 🙂 Salça miktarını da tepeleme yemek kaşığı koyuyorum.  Lakin kimileri zeytinyağlı yemeklere salça koymuyor, tercih sizin ve yine tuz ve şekerin miktarını da kendinize göre ayarlayınız. Ben genelde bu miktar için 2 çay kaşığı tuz ekliyorum.

Tencerenin kapağını kapattıktan sonra, orta hararetli ateşte suyu azalıp barbunyalar güzelce yumuşayana kadar pişiriyoruz. Olaki suyunu az koyduysanız ve barbunyaların henüz tam olarak pişmediğini farkederseniz, tekrar kaynar su ilave edebilirsiniz, hiç problem olmaz.

Zeytinyağlı Barbunya

Arada suyunu ve pişme durumunu kontrol edip, güzelce piştikten sonra altını kapatıp ılınması için bekletelim. Zeytinyağlı barbunya yemeğini ılık olarak servis edelim.

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir