Yıldız Anasonlu Sütlaç

Yıldız Anasonlu Sütlaç

Paylaş

Normal şartlarda pek de sütlaç fanatiği olduğumu söyleyemem, lakin bu yıldız anasonlu sütlaç bir başka oldu… 🙂 Bir süredir aklımdaydı, sürekli denemek istiyordum yıldız anasonu, nihayet ilk kez yaklaşık 3 hafta önce yaptım ve ozamandan beri de bu 3. sütlaç yapışım :)) Sütlacın asıl tarifi halamdan, eski usul, yıllardır yaptığı ve değişmeyen ölçüleri ile ve tabiki içine nişasta koy-ma-dan… İşin içine nişasta girince sütlaçtan çok pirinçli muhallebi demek geliyor içimden 🙂 Tabiki biraz da zevk meselesi, onun da tadını sevenler vardır mutlaka. Lakin makbul olanı nişasta koymadan yapılan ve kıvamı da yerinde olandır tabiki. Ben yıldız anasonlu sütlaç denememden sonra her hafta sütlaç yapar oldum çünkü çook sevildi 🙂 Ben de dahil olmak üzere sütlaç sevmeyenler yıldız anasonlu sütlacı kase kase yemeye başladılar! Anason tadını sevmeyenler için aynı tarifi içerisine yıldız anason koymadan uygulayabilirler. Kıvamı yeterince yoğun, şekeri ise baymayan, hafif ve oldukça lezzetli bir sütlaç oldu.

Yıldız anason, sütlaça oldukça farklı ve hoş bir aroma kattı, denemek isteyenler için bence tereddüt etmeden yapılması gereken bir lezzet diye düşünüyorum. Aranızda benim gibi, sürekli sütlaç yapar hale gelenler olabilir, önceden uyarayım 🙂 Ayrıca 2 lt.den daha az sütle yapmayın derim, anca yetiyor.

Sütlaç yapmak aslında hiç de zor değil, deneyince bana hak vereceğinizden eminim, önemli olan ölçüleri tutturmak ve pişene kadar sütlacın başında kalmak zorunda kalmamak… Her ikisine de çözüm arıyorsanız doğru yerdesiniz 😉

Yıldız Anasonlu Sütlaç

Yıldız Anasonlu Sütlaç için Gerekli Malzemeler;

2 lt. tam yağlı süt

1 su bardağı pirinç

1 su bardağı toz şeker

2 su bardağı karnar su

1 adet yıldız anason

1 adet kabuk tarçın

bir tutam tuz

Yıldız Anasonlu Sütlaç

Pastörize süt kullanıyorsanız, toz şeker ve sütü tencereye koyup altını yakın.

Çiğ süt kullanacaksanız, öncelikle sütünüzü bir tencereye alın ve kaynatın. En az 10 dakika kaynadıktan sonra toz şekeri ekleyin ve kaynatmaya devam edin.

Ben bu defa daha önce kaynattığım ve kaymağını aldığım sütü kullandığım için sütlacın yüzü pek kaymaklı olmadı ve büzük büzük de olmadı, kaymağı alınmamış tam yağlı sütten yapınca kasenin üzeri buruş buruş oluyor. Bunu dikkate alarak yapın lütfen.

Pirinçleri yıkayın ve küçük bir tencereye koyun, üzerine bir tutam tuz ekleyin, yıldız anason ve kabuk tarçını koyun, son olarak kaynar suyu ekleyip orta hararetli ocağın üzerine koyun. Pirinçler tüm suyu çekene kadar pişirin. Altını kapatıp, ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar pilav demler gibi demlenmesini bekleyin.

Diğer taraftan şekerle birlikte sütü en az 10 dakika daha kaynatın ve diğer tencerede iyice pişmiş olan piriçlerin içerisine kaynayan sütten bir miktar koyup karıştırın, daha sonra tüm pirinçli karışımı sütün içerisine ekleyin. Bu aşamada yıldız anasonun aromasını çok fazla vermesini istemiyorsanız onu içinden çıkarın. Yok eğer yoğun aromalı olsun derseniz de bir süre daha hem kabuk tarçın hem de yıldız anason sütlacın içinde kalabilir. Pirinçleri ekledikten sonra, ara sıra karıştırarak sütlacı 30 dakika kadar kaynatın.

Bu arada önemli bir ipucu vereyim, sütlacın başında taşmasın diye beklemenize gerek yok, yukarıdaki fotoğrafta en alt sağ taraftaki köşede de göreceğiniz gibi içine bir kaşık veya kepçeyi, ucu sütlaca değecek şekilde koymanız yeterli. Bu sayede kaynayan sütlacınız taşmayacaktır. Aynı püf noktasını süt kaynatırken de uygulayabilirsiniz, sütünüz artık taşmayacak, dikkatle başında bekle derdiniz kalmayacak 😉 Tabi bunu yaparken ocağın ateşi çok harlı olmayacak, orta hararetli olması gerek.

Pirinçleri ekledikten sonra yaklaşık olarak yarım saat kaynatmış olduğunuz yıldız anasonlu sütlaç içinden anasonu ve tarçını çıkararak altını kapatın ve bekletmeden kaselere alın. Bekletecek olursanız sütlaç tenceredeyken kaymak tutmaya başlar, hemen kaselere veya servis edeceğiniz kaplarınıza alırsanız, sütlaç soğuyunca yüzeyi daha güzel bir hal alır.

Yıldız Anasonlu Sütlaç

Servis kaselerine aldığınız anasonlu sütlaç, bir kaç saat buzdolabında bekleyip soğuduktan sonra yenmeye hazır hale gelicektir. Ilık olarak da yiyebilirsiniz tabiki, lakin dolapta biraz bekleyip soğuyunca daha lezzetli oluyor, üzerine de bir miktar toz tarçınla tabikii 😉

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 yorum “Yıldız Anasonlu Sütlaç”