Taş Kadayıf , Yassı Kadayıf

Yassı Kadayıf (Taş Kadayıf)

Paylaş

Küçüklüğümden beri bildiğim adı ile yassı kadayıf, sonradan öğrendiğim adı ile de taş kadayıf, yöre yöre adı değişse bile lezzet aynı. Çocukluğumda Malatya’da kadayıf satan yerlerde sadece Ramazan ayında ortaya çıkan ve bitmesi ile de birden bire kaybolan yassı kadayıf benim için bu ay ile özdeş diyebilirim. Eskiden kadayıfını hazır olarak alır, evde arasına ceviz koyup yumurtalayıp kızartırdık, ama şimdilerde kadayıfcılarda yok sanırım, en azından ben Ankara’da bulamadım. Hal böyle olunca, iş başa düştü deyip, biraz tarif araştırdım ve hamurunu da evde yaptım. Her ne kadar ev yapımı kadayıf şekil ve tat olarak benzese bile lezzetinin tam olarak aynı olmadığını söylemeliyim. Siz de benim gibi yassı kadayıf bulamadınız ve canınız da çektiyse bu şekilde yapabilirsiniz.

Yassı kadayıfı yaparken her aşamasının fotoğraflarını bir bir çektim, yani ben öyle zannediyormuşum! İşimi bitirip bilgisayarın başına oturduğumda, fotoğraf makinesinin kartının halaa laptopda takılı olduğunu gördüm! Ee bir saattir ben nasıl fotoğraf çektim peki? Nasıl fark edemedim! Makine de güzel güzel çekiyor numarası yapmıştı bana… Ekranın üzerinde yanıp sönen o minnacık “kart yok” sinyalini göremeyen ben! Güzelim fotoğrafların uçup gitmesine mi yoksa onları çekmek için harcadığım zamana mı üzülsem bilemedim…

Taş Kadayıf , Yassı Kadayıf

Yassı Kadayıf (Taş Kadayıf) için Gerekli Malzemeler,

1 su bardağı süt

1,5 su bardağı ılık su (önce 1 bardak ekleyin duruma göre sonra kalan suyu ekleyin, kıvamı yeterli gelirse kalan yarım bardağı eklemeyebilirsiniz)

1,5 su bardağı un

1 tatlı kaşığı kuru maya

1 tatlı kaşığı şeker

1 çay kaşığı tuz

İç Malzemesi,

150 gr doğranmış ceviz içi 

Şerbeti için,

1 su bardağı toz şeker

1,5 su bardağı su

bir kaç damla limon suyu

Kızartmak için,

1 yumurta (yumurta alerjisi olanlar yuurtaya batırmadan direk yağda kızartabilirler)

sıvı yağ

Taş Kadayıf , Yassı Kadayıf

Önce şerbeti için şeker ve suyu bir kapta kaynatın, kaynadıktan sonra limon suyunu ekleyin aşırı koyu olmayacak bir şerbet elde edince altını kapatıp bir kenarda soğumaya bırakın.

Kadayıfın hamuru için tüm malzemeleri blenderın içine koyup karıştırın, karışımı ağzı kapalı olarak ılık bir yerde yaklaşık 1 saat kadar mayalanması için bekletin. Teflon tava yada yapışmaz bir tavayı ocağa koyun, iyice ısındığı zaman, küçük bir kepçe yada yemek kaşığı ile yaklaşık çay tabağı büyüklüğünde olacak şekilde karışımdan dökün ve sadece bir yüzünü pişirin. Pişen hamur parçaları bir kenarda soğurken, içi için cevizleri bir bıçak ile hafif iri şekilde doğrayın, yada rondodan geçirin.

Taş Kadayıf , Yassı Kadayıf

Hazırladığınız cevizden yaklaşık birer tatlı kaşığı alarak her bir yassı kadayıfın pişmemiş tarafına koyun ve ortadan ikiye katlayarak kenarlarını birbirine yapıştırın. Bu aşamadan sonra bazı yörelerde bu hali ile direk kızartılır ve şerbete batırılır, fakat bizde mutlaka yumurtaya bulanır ve o yumurtalı olarak kızartılır. Siz de damak zevkinize hangisi hitap ediyor ise o şekilde kızartın. Sıcak kadayıfları, ılık olan şerbete batırarak yaklaşık 5 dakika kadar şerbetin içinde bekletin.

Taş Kadayıf , Yassı Kadayıf
Yassı Kadayıf

Şerbetten çıkarıp tabağa aldığınız yassı kadayıflarınızı ılık olarak servis edin.

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 yorum “Yassı Kadayıf (Taş Kadayıf)”