Yalancı Mantı

Yalancı Mantı

Paylaş

Asıl amacım mantı makarna yapmaktı, hepinizin bildiği hani şu içine kıyma doldurulan makarnalar var ya, işte ondan. Lakin buzluktaki mantı yapmak için hazırladığım kıymanın bittiğini farkettim! Ne ara bitti anlamadım doğrusu!  hal böyle olunca da sonuç yalancı mantı oldu 🙂 Genelde bizim buzlukta; mantı kıyması, karton bardaklarda dondurduğum et suları, kavrulmuş halde birer yemeklik olarak ayırdığım kıymayı eksik etmemeye çalışırım. Bu kez de mantı kıymasının kalmadığını görünce, kavrulmuş kıymayı çıkardım ve yalancı mantı yaptım. Yalancı mantının tarifini ise geçenlerde kayınvalidem söylemişti, yine bir mantı makarna yaparken konuştuğumuzda, “bak bunu da dene çok güzel oluyor” demişti, hakketten de gayet güzel oldu. Normalde makarnayı haşlamadan önce hiç kavurmamıştım, ilk kez kavurdum, sonuç oldukça başarılı oldu. Makarna önceden kavrulmuş olduğu için haşlandıktan sonra da bu sayede aldente gibi kaldı hamurlaşmadı ve kavrulmanın verdiği güzel bir lezzeti oldu.

Daha önce makarnayı haşlamadan önce kavurmayı denemediyseniz, denemenizi tavsiye ederim, üzerine salçalı kıyma sosu ve sarımsaklı yoğurtla gerçekten de mantı özlemini gideriyor ve de oldukça kolay 🙂

Yalancı Mantı

Yalancı Mantı için Gerekli Malzemeler;

1/2 paket fiyonk makarna

100-150 gr. kadar kavrulmuş kıyma

1 yemek kaşığına yakın salça

1 yemek kaşığı tereyağı (yarısı makarnaları kavurmak için yarısı sos için)

1 yemek kaşığı zeytinyağı

bir tutam karabiber

bir tutam pul biber

1 kase yoğurt

1-2 diş sarımsak

tuz

1 bardak et suyu (opsiyonel)

bir miktar kaynar su

Yalancı Mantı

Yalancı mantı yapmak için ilk önce pilav tenceresi şeklinde yayvan bir tencerede bir miktar tereyağı ve zeytinyağı ile birlikte makarnayı sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Kavrulmuş makarnanın üzerine, buzluğunuzda var ise 1 bardak et suyu ve kaynar suyu dökelim. Su miktari yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere makarnaların üzerini kaplayacak ve yaklaşık 1 parmak kadar geçecek. Normal makarna haşlama suyu kadar koymayın, tıpkı pilav yapar gibi olacak su miktarı. Makarna suyu çekecek ve süzülmeyecek çünkü. Makarnalar suyunu güzelce çekene kadar pişirelim, tamamen suyun bitmesini beklemeyin, dibi hafif sulu kalabilir.

Bir sos tenceresine salça ve tereyağı koyup salçayı biraz pişirelim ve üzerine kavrulmuş kıymayı ekleyip kavurma işlemine devam edelim, pul biber ve karabiber ekledikten sonra son olarak makarnanın suyundan 1-2 yemek kaşığı kadar ekleyip, kıymalı sosun kıvamını ayarlayalım ve ocaktan alalım.

Sarımsaklı yoğurdu da hazırladıktan sonra servise başlayabiliriz, bir kapta bir miktar yoğurt ile ezmiş olduğumuz sarımsakları karıştıralım ve güzelce çırpalım.

Yalancı Mantı

Tabaklara önce makarnayı ardından sarımsaklı yoğurdu ve son olarak da salçalı ve kıymalı sosumuzu dökelim.

Yalancı mantı, oldukça iştah açıcı görünüyor değilmi? ve de yapımı oldukça pratik 😉

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir