Sütlü Aşure

Sütlü Aşure

Paylaş

Aşure ayındayız, bu da benim son on gün içindeki ikinci aşurem! İlkini daha aşure ayına tam girmeden, marketlerde malzemeleri görünce, sırf özlediğimizden alel acele yaptım, yapınca da tabiki dağıttım bitti gitti, ne fotoğraf  çekmek geldi aklıma ne de tarifi yayınlamak! e aşure bu, oyalanmaya gelmez, pişirdik dağıttık, yedik güzelce. Amma velakin doyamadık, dün yeniden aşure yaptım ama bu kez klasik değil, sütlü aşure yaptım. Biz küçükken annem yapardı bu sütlü aşureyi, yoğurtlu çorba yapmak için dövme ve nohut haşladığı zamanlar, mutlaka sütlü aşure yapmak için bir kısmını kenara ayırırdı ve yemek sonralarında bir güzel pişirirdi, sıcak sıcak yerdik. Nasıl da güzel olurdu, ben bu sütlü aşureyi nedense klasik aşureden daha çok sevmişimdir hep 🙂

Şimdi de bu ayda aşure yapacaklara farklı bir alternatif olması açısından ben de klasik yerine sütlü olanın tarifini paylaşmak istedim. Değişik lezzetleri sevenler için 🙂

Sütlü Aşure

Sütlü Aşure için Gerekli Malzemeler;

1 su bardağı dövme

1/2 su bardağı nohut

1/2 su bardağı fasulye

1,5 su bardağı toz şeker (damak zevkinize göre artırıp aazaltabilirsiniz)

2 litre süt (süt miktarını aşurenin yoğunluğuna göre daha az veya daha fazla kullanabilirsiniz.)

2 adet çubuk tarçın

Üzeri için;

kavrulmuş ceviz

antep fıstığı

fındık

toz tarçın

Sütlü Aşure

Dövmeyi, nohutu ve fasulyeyi güzelce yıkayıp bir gece önceden suya koyalım. (Ben genelde unutkan bi insan olduğumdan bakliyatları ıslatmadan direk düdüklüde pişiriyorum, sizde aynı şekilde yapabilirsiniz) Bakliyatları ıslatmadıysanız düdüklüde daha uzun süre pişirmeniz gerek, kendi düdüklünüzün pişirme süresine göre ayarlayarak bu üç malzemeyi güzelce haşlayın.

Bakliyatları haşladığınız tencere, aşurenin tamamını pişirmek için küçük gelebilir, netekim benimki genelde öyle oluyor ve daha büyük bi tencereye haşlanan dövme ve bakliyatları aktarıyorum. Ardından, tencereye; şeker,  çubuk tarçın ve sütü de ekleyerek orta hararetli ateşte kaynamaya bırakıyoruz..

***Tekrar belirteyim; şeker oranı ve aşurenin kıvamını yani süt miktarını, damak zevkinize göre artırıp azaltınız. Bu benim uyguladığım oran ve bize yeterli geldi fakat zevkler farklıdır. (Bakliyatları haşladığım suyu da dökmedim ve onu da aşureye kattım ) 

Kaynamaya başlayan sütlü aşurenin kıvamı bir miktar koyulaşana kadar kaynatmaya devam edin ve arada karıştırın. Sütlü olduğu için de taşmamasına dikkat edin.

Tadı ve kıvamı istediğiniz gibi olduğunda ocağın altını kapatın ve sütlü aşure için hazırladığınız kaselere tüm aşureyi paylaştırın.

***Sütten dolayı kaymak tutacağı için, sıcakken kaselere almakta fayda var.

Aşurenin üzerini ceviz, fındık ve fıstık ile istediğiniz şekilde süsleyerek servis ediniz.

Not:Cevizi genelde tavada hafifce kızartınca lezzeti daha güzel oluyor, tavsiye edilir 🙂

Sütlü Aşure

Bu ay içinde, klasik aşure dışında farklı bir deneme yapmak isterseniz, oldukça güzel bi alternatif olduğunu söyleyebilirim. Deneyecek olanlara şimdiden kolay gelsin ve afiyet olsun…

 

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.