Süt Karameli / Dulce De Leche

Süt Karameli / Dulce De Leche

Paylaş

Süt karameli yani orjinal adı ile Dulce de Leche yapıyoruz bugün, tadı oldukça lezzetli karamel haline gelmiş, süt reçeli olarak da adlandırılan bu karamel tadındaki kremayı yapmak aslında tahmin edeceğinizden daha meşakkatli diyebilirim, karamel halini alana kadar, ara ara sürekli karıştırmak gerekiyor çünkü. Biraz da sabır gerekli! Aslında farklı ve hoş bi lezzet, yaptığımız süt karamelini kremalarda, keklerde veya direk kaşıkla reçel niyetine tatlı krizlerinizde yiyebilirsiniz. Lakin bana çok da gerekli bir şeymiş gibi gelmedi 🙂 Yani evet, karamel lezzeti oldukça hoş ve özellikle de yaptığım mini keklerde, kekin hem içine hem de üzerine krema olarak kullandım ve herkes tarafından çok beğenildi. Süt karameli yapacak olursanız, bu mini keklerden de mutlaka denemelisiniz bence.

Süt karameli / dulce de leche yapmak istiyorsanız vaktinizin bol olduğu bir gün seçin, karamel çünkü bu, acele olmuyor! biraz vakit alıyor. Süt karamelimiz, buzdolabında hava almayan bir kapta / kavanozda yaklaşık 1 aya kadar da dayanıyor üstelik. Bu açıdan bakınca, aslında bir kez zahmete girip, 1 ay boyunca kullanacağınız süt karameliz olmuş oluyor.

Unutmadan, minik bir püf noktasını da belirteyim; süt karamelinizi kullanmadan önce mikser veya blender ile çırpın, böylece pürüzsüz bi hal alıyor.

Süt Karameli / Dulce De Leche

Süt Karameli / Dulce De Leche için Gerekli Malzemeler;

1 lt süt

200 gr. toz şeker

2 yemek kaşığı süzme bal

200 gr. tuzsuz tereyağı

Süt karamelini yapmak için malzemelerim tamamını br tencereye koyalım, ocağın altını yakıp kaynayana kadar orta hararetli ateşte karıştırarak pişirelim ve karışım kaynamaya başladığında ocağın altını kısalım. Kısık ateşte sürekli karıştırarak süt karamelini hafif karamel rengini alana kadar kaynatmaya devam edelim. Bu arada dikkat edin kaynarken ara sıra yanar dağ misali etrafa damlacıklar sıçratabiliyor. Aman dikkat elinizi kolunuzu yakmayın! Ben 1-2 kez yanma tehlikesi geçirdim açıkcası, ama neyseki ucuz atlattım 🙂

Hem çok sıcak hem de yoğun bir yapısı olduğundan üzerinize sıçramaması için çok dikkat edin.

Süt Karameli / Dulce De Leche

Süt karamelini / Dulce de leche kaynatırken rengi koyulaştığında, ki bu da yaklaşık 1 saat kadar vakit alıyor! ocağın altını kapatıp kenara alın. Henüz kaynarken biraz cıvık görünür fakat bu sizi yanıltmasın, soğuduğu zaman kıvamı koyulaşacaktır.

Süt karamelinin tamamen soğumasını bekleyin ve soğuduktan sonra ağzı kapaklı bir kavanoza koyun ve buzdolabına kaldırın. Kullanacaınız zaman çıkarın ve süt karamelini biraz çırparak pürüzlerinin gitmesini sağlayın, daha sonra istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Şimdi size bir sorum olacak, süt karamelini denedikten sonra tekrar aynı zahmete girip yeniden süt karameli yaparmısınız? Sizce bu lezet için değermi? Yorumlarınızı merak ediyorum açıkcası… 🙂

Afiyet Olsun.


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir