Soğan Turşusu

Soğan Turşusu

Paylaş

Özellikle et köftesi gibi yemeklerin yanına garnitür olarak çok yakışan soğan turşusu hem yapımı kolay olması açısından hem de aynı gün yenilebilir hale geldiğinden, mutfakta bulundurmaya çalıştığım güzel lezzetlerden biri. Geçenlerde köftenin yanına, hemen evdeki 4 tane irili ufaklı soğanları doğrayıp bir kavanoza doldurarak yapmıştım, bereketli de oldu, hala var 🙂 Çabuk yapabileceğiniz, diğer turşular gibi uzun süre beklemeye gerek olmadan birkaç saat içinde yiyebileceğiniz bu soğan turşusunun yapımı için de sadece tuz, şeker ve sirkeye ihtiyacınız olacak.

Soğan turşusu yapımına girişmeye hazırsak başlayalım…

Soğan Turşusu

Soğan Turşusu için Gerekli Malzemeler;

3-4 adet orta boy kırmızı soğan

2 tatlı kaşığı salamura tuzu (iri kaya tuzu)

1 tatlı kaşığı şeker

üzüm sirkesi

su

Soğan Turşusu

Soğan Turşusu

Soğan Turşusu

Soğan Turşusu

Kırmızı soğanları halka halka kesiyoruz. Kesmiş olduğumuz soğanların üzerine tuzu ekleyip güzelce elimizle ovuşturuyoruz. Bunu yapmamızın sebebi, soğanların tuzu çekerken daha çabuk yumuşamaları. Elinizle tuzu iyice soğanlara yedirdiğinizde soğanların hafiften yumuşamış olduğunu fark edeceksiniz. Şekeri de ilave edip bir miktar da şeker ile ovuşturduktan sonra bir kavanoza soğanları dolduralım. Kavanozun 1/4 kadarına üzüm sirkesi koyup geri kalan kısmını su ile dolduralım ve kavanozun kapağını kapatıp dolaba kaldıralım. Birkaç saat sonra kırmızı soğan tuşusu yemeğin yanında garnitür olarak sofraya gelmeye hazır olacak.

İşte hepsi bu kadar. Şimdi ister ton balıklı sandviç yapın, ister köfte kızartın ekmek arası yapın, isterseniz de pirzola… Her türlü etli yemeğin yanında süper gidiyor.

Soğan Turşusu

Afiyet Olsun.

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir