Sevgililer Günü için Kalpli Kurabiyeler

Sevgililer Günü için Kalpli Kurabiyeler

Paylaş

Sevgililer günü için kalpli kurabiyeler yapmaya kalkıştım, evde küçük bir kızınız var ise bu kurabiye yapma girişimi hem daha zevkli hem de daha yorucu bir hal alıyor! İşiniz iki katına çıkıyor, tüm malzemeleri ortak kullandığınız için de sürekli sıra beklemek zorunda kalıyorsunuz. Her işi beraber yapacak olursanız da ortaya biraz bozulmuş şekillerde kurabiyeler çıkıyor. Haa, asıl heyecanlı bölüm ise süsleme yaparken 🙂 her yerimiz krema olabiliyor! Tüm bu zorlu çalışma şartları içinde sizlere yaklaşan 14 şubat sebebi ile sevgililer günü için kalpli kurabiyelerin tarifini verelim, yapmak isteyenler dooğru mutfağa, sipariş verecekler ise dooğru iletişim sayfasına 🙂

Sevgililer günü kurabiyelerimizin devamı da geliyoor, bekleyiniz. Arkası yarın…;)

Sevgililer Günü için Kalpli Kurabiyeler

Sevgililer Günü için Kalpli Kurabiyeler;

Kurabiye için Gerekli Malzemeler,

250 gr. oda sıcaklığında tereyağı

250 gr. tozşeker

1 yumurta

500 gr. un, kurabiyeleri açmak için bir miktar daha

1 paket vanilya

1 ölçü royal icing, tarifi için buraya tıklayınız.

Sevgililer Günü için Kalpli Kurabiyeler

Kurabiye hamurunu yapmak için, ilk önce tereyağı ve şekeri krema kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz,  yumurtayı da ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz.

Elemiş olduğumuz unu ve vanilyayı ekleyerek kurabiye hamurunu güzelce yoğuruyoruz. Kurabiye hamurunu top haline getirip, streç filme sararak, yaklaşık yarım saat buzdolabında bekletiyoruz.

Hamuru, buzdolabından çıkardıktan sonra elimizle tekrar hafifce yoğuruyoruz ve un serpilmiş bir yüzeyde merdane ile hertarafı eşit olacak şekilde 5-6mm kalınlığında açıyoruz.

Kurabiye kalıpları ile hamuru keserek şekil verdikten sonra tepsiye diziyoruz, bu aşamada kurabiyelerin şekillerinin bozulmaması için tepsiye koyarken elimizle değil, bir spatula yardımı ile kaldırarak dizmemiz gerekiyor.

Tüm kurabiyelere şekil verip tepsiye dizdikten sonra, tepsiyi buzdolabına koyarak 15-20 dakika bekletelim.

Sevgililer Günü için Kalpli Kurabiyeler

Buzdolabından çıkardığımız kurabiye tepsisini 170 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık 8 dakika veya hafif altın rengi olana kadar pişiriyoruz.

NOT: Süsleme yapacağımız sevgililer günü için kalpli kurabiyeler yaparken unutmamamız gereken bir noktayı hatırlatmak istiyorum,  kurabiyelerin pişerken çatlamamaları ve şekillerini korumaları için en önemli ayrıntı, hamura kabartma tozu koymuyoruz.

Sevgililer günü için hazırlanan bu kalpli kurabiyeleri, piştiklerinde fırından çıkarıp bir kenarda soğumaya bırakalım.

Kurabiyeler tamamen soğuduktan sonra, üzerlerini royal icing ile süslemeye başlayabiliriz. Royal icing nasıl yapılır? Kıvamı nasıl ayarlanır kısaca anlatmaya çalışayım.

Yumurta beyazını, pudra şekeri ve limon suyunu yağsız ve temiz bir çırpma kabına alıyoruz ve mikser ile önce düşük hızda, daha sonra yavaş yavaş hızını artırarak karışımı hafiften beze kıvamına gelene kadar iyice çırpalım. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken bir püf nokta ise, pudra şekeri ile yumurta beyazını çırparken, pudra şekeri biraz etrafa sıçrayacağı için, derin bir kapta ve dikkatlice yapmakta fayda var. Aksi halde bir anda her tarafa pudra şekeri saçılabilir, aman dikkat 🙂

Hazırladığımız royal kremayı ağzı kapaklı bir saklama kabında ve buzdolabında yaklaşık 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Farklı renklerde royal icing yapmak için, iyice çırpılmış kremayı istediğimiz miktarlarda ayrı kaplara alarak gıda boyası ile renklendirebilirsiniz.

Royal icing kıvamını ayarlarken; kenar çizgilerini çekeceğimiz icing kıvamının yoğun olması gerektiğinden, hiç sıvılaştırmadan yani su eklemeden kullanıyoruz.

Kurabiyelerin içlerini dolduracağımız royal icing için ise biraz akışkan kıvam alana kadar damla damla su ekleyip karıştıralım, bu aşamada bir anda fazla su eklememeye çook dikkat etmeliyiz.

Eğer kullandığınız gıda boyası sıvı ise ilk önce gıda boyasını ekleyip iyice yedirdikten sonra kıvamını ayarlayalım çünkü sıvı gıda boyası kremayı bir miktar akışkan hale getirecektir zaten.

Kurabiye süslemesi için genel olarak yukarıda anlattıklarımın dışında, bugünkü sevgililer günü için kalpli kurabiyeler yapımının detaylarına bakacak olur isek; ilk önce kurabiyelerin etrafının kenar çizgilerini katı kıvamlı beyaz royal icing ile, süsleme yapacağımız torbanın ucuna takacağımız ince uç ile kurabiyenin tırtıklarını rehber alarak çiziyoruz. Ben bu kurabiyelerde kenar çizgileri beyaz ile çizdim.

Sevgililer Günü için Kalp Kurabiye

Orta kısımdaki kalbin kenarlarına da beyaz çizgi çekiyoruz ve ardından içini kırmızı renkte kıvamı inceltilmiş royal icing ile dolduruyoruz. Vakit kaybetmeden, kırmızı renkteki royal icing’in orta kısımlarına eşit aralıklarla beyaz royal icing damlatıyoruz ve bir kürdan yardımı ile beyaz noktalar halindeki icinglerin orta kısımlarından boydan boya çizgi çeker gibi kürdanı çekiyoruz. İşte yukarıda görmüş olduğunuz görüntü oluşmuş oldu 🙂 Yani bir çeşit ebru yapmış olduk.

Tüm kurabiyeleri aynı şekilde yapıp  bitiriyoruz. İlk çeşit olan,  sevgililer günü için kalpli kurabiyeler yapımını bu şekilde tamamlıyoruz ve royal icingleri kurumaları için bir kaç saat bekliyoruz. Tüm kurabiyeler kuruduktan sonra kutulara koyarak, hediye paketimizi hazırlıyoruz.

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Sevgililer Günü için Kalpli Kurabiyeler”