Semizotu Salatası

Semizotu Salatası

Paylaş

Çok sonralardan hayatımıza giren ama en başlarda yerini alan semizotu salatası ile tanışmam, bir kaç sene önce bizim Köfte’nin (yanlış yazmadım 🙂 ) isteği üzerine oldu, o günden beri de bayılırım semizotu salatasına. Semizotu denilince aklıma hep küçüklüğümden beri annemin yaptığı içinde mercimek, nohut ve dövme olan sulu yemek gelirdi aklıma. Pişirilerek yenilen bi sebzeyi salata olarak çiğ halde tüketme fikri ilk duyduğumda garip gelmişti açıkcası, ama yapıp yedikten sonra… sonrasını söylememe gerek yok sanırım 🙂 Bol limonlu, sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanan sosunu semizotlarının üzerine döküp yemek yeterli aslında, ama birazcık daha renkli bir salata haline gelsin isterseniz, domates ve mısır gibi farklı sebzeler de ekleyebilirsiniz. Semizotlarını yıkamak gözümde büyümese, neredeyse her gün yemeklerin yanına yapar yerim, o derece severim, ama en çok da kısırın yanında… 😉

Semizotu salatası yapacaksanız, semizotlarını alır almaz yada en fazla 2 gün içinde kullanmanız gerek, buzdolabı ömrü en kısa olan yiyeceklerden biri çünkü, birazcık bekletince ayıklaması eziyet halini alabiliyor. Marketten taze taze aldıysanız, hemen yapın yiyin 😉

Semizotu Salatası

Semizotu Salatası için Gerekli Malzemeler;

1 demet semizotu

2-3 adet mini domates

konserve mısır

1-2 diş sarımsak

1 limon

bir miktar sızma zeytinyağı

tuz

Semizotu Salatası

Semizotlarını ayıklayıp bol suda güzelce yıkıyoruz, ardından sirkeli suyun içinde bir süre bekletip tekrar sudan geçiriyoruz. Salata yapacağım zaman tüm yeşillikleri yıkadıktan sonra sirkeli su içinde bir süre bekletirim mutlaka, ardından tekrar bir kez daha yıkar sonra kuruturum. Eğer sirke tadı ve kokusu sizi rahatsız etmiyorsa, tekrar sudan geçirmenize de gerek yok aslında, direk kullanabilirsiniz. Biz o konuda biraz huysuz olduğumuzdan dolayı sirke kokusunun gitmesi gerekiyor!

Yıkanmış olan semizotunu irice parçalar halinde doğrayıp salata yapacağımız tabağa alalım, üzerine domates ve mısırları da ekleyelim.

Sarımsağı bir miktar tuz ile birlikte havanda dövelim ve limonun suyunu sıkıp, ezdiğimiz sarimsak ile karıştıralım, sızma zeytinyağını da ilave ettikten sonra, hazırlamış olduğumuz bu salata sosumuzu semizotlarının üzerine gezdirelim ve karıştırarak sosun semizotlarına iyice bulanmasını sağlayalım.

Semizotu salatasına istediğiniz farklı yeşillikleri de ekleyebilirsiniz ama bence en güzel hali en yalın hali.

Semizotu Salatası

Yemeye doyamadığımız semizotu salatası artık servise hazır.  Yanında ne yemek var acaba? 🙂

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir