Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek

Paylaş

Bugün ekmek tarifimiz var fakat şekil itibari ile biraz değişik, sarımsaklı peynirli burma ekmek yapıyoruz. Adının burma oluşu sizi hiç yanıltmasın, yapması oldukça kolay. Öncelikle ekmek makinamız sağ olsun, hamurumuz için bütün malzemeyi kendisine teslim edip yaklaşık 1,5 saat sonra güzelce mayalanmış hamurumuzu içinden alıyoruz. Markası ve modeli ne olursa olsun ekmek makinasının hamur yoğurma ve mayalama özelliği gerçekten bulunmaz bir nimet bence. Evet gelelim bugünkü sarımsaklı peynirli burma ekmek tarifimize.

Bu arada öncelikle belirteyim, içine sarımsak yerine dereotu gibi renk ve lezzet katabilecek farklı malzemeler de deneyebilirsiniz.

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek için Gerekli Malzemeler,

3 su bardağı un

1+1/4 su bardağı ılık su

1/2 paket yaş maya veya 2 tatlı kaşığı toz maya

2 silme tatlı kaşığı tuz

2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

2 yemek kaşığı toz şeker

Arasına ve Üzerine,

isteğe bağlı olarak

1 diş ezilmiş sarımsak,

bir miktar rendelenmiş kaşar veya

rendelenmiş permesan peyniri

veya bir tutam ince doğranmış dereotu

2 yemek kaşığı oda sıcaklığında tereyağı

Hamur için tüm malzemeyi ekmek makinamıza koyup, makinenin “hamur” programını seçiyoruz. Hamurumuz mayalanırken, ekmeğimizin içine ve üzerine ekliyeceğiniz malzemeleri hazırlayıp, bir kenara alıyoruz.

Hamur mayalandıktan sonra makineden çıkarıp 4 eşit parçaya ayırın. İlk hamur yumağını merdane yardımı ile un serpilmiş bir yüzeyde, tabak büyüklüğünde açın ve açmış olduğunuz parçayı ekmeğinizi pişireceğiniz ve yağlı kağıt sermiş olduğunuz tepsinin üzerine koyun. Hamurun üzerine bir miktar oda sıcaklığındaki tereyağından sürüp, onun üzerine de bir miktar peynir rendesi serpin ve 2. hamur yumağını açmaya başlayın, tüm hamur yumakları bitene kadar aynı işlemi yapın. Bu arada sarımsak rendesi de koyacaksanız katlardan birine eklemeniz yeterli olacaktır.

4 katlı sarımsaklı peynirli burma ekmek artık şekil vermeye hazır halde, hamurun tam orta kısmına bir su bardağını hafifce tutun ve bardaktan geriye kalan kısımları en uç kısmına kadar bir bıçak yardımı ile kesin. Kesme işleminiz bittikten sonra, bardağı kaldırabilirsiniz.

Not: Burada kesme sırasında bardak koymamızın sebebi, orta kısmının kesilmemesi ve tüm kesilen parçaların orta kısma eşit uzaklıktan başlaması için.

Kestiğimiz parçaları ikişerli olarak elinize alın ve her birini birbirine doğru bükerek bükülmüş halde hafiften birbirine doğru yapışacakmış gibi bırakın. Tüm kestiğiniz parçaları büktükten sonra ekmek hamurunu tekrar mayalanması için üzeri kapalı olarak en az yarım saat kadar bekletin.

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek

Mayalanmış sarımsaklı peynirli burma ekmek, 190 derecede iyice kızarana kadar yaklaşık yarım saat kadar piştikten sonra, sıcak veya ılıkken servis edilebilir.

Afiyet Olsun.


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum “Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek”