Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek

Paylaş

Bugün farklı bir ekmek tarifimiz var. Şekil itibari ile bildiğiniz ekmeklerde biraz değişik. Sarımsaklı peynirli burma ekmek yapıyoruz. Adının burma oluşu sizi hiç yanıltmasın, yapması oldukça kolay. Ekmeği tatlandırmak için sarımsak yerine dereotu gibi renk ve lezzet katabilecek farklı malzemeler de kullanabilirsiniz.

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek için Gerekli Malzemeler

  • 3 su bardağı un
  • 1+1/4 su bardağı ılık su
  • 1/2 paket yaş maya veya 2 tatlı kaşığı toz maya
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • Son olarak, 2 silme tatlı kaşığı tuz

İç ve Üzerini Süslemek için Gerekli Malzemeler

  • 1 diş ezilmiş sarımsak
  • Rendelenmiş kaşar veya rendelenmiş permesan peyniri
  • Bir tutam ince doğranmış dereotu
  • 2 yemek kaşığı oda sıcaklığında tereyağı

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek Yapım Aşamaları

Hamur için tüm malzemeyi ekmek makinamıza koyup, makinenin “hamur” programını seçiyoruz. Hamurumuz mayalanırken, ekmeğimizin içine ve üzerine ekliyeceğiniz malzemeleri hazırlayıp, bir kenara alıyoruz.

Mayalanması biten hamuru makineden çıkarıp 4 eşit parçaya ayırın. Kullanacağınız yüzeye bir miktar un serpin. Bir merdane yardımı ile, ilk hamur yumağını tabak büyüklüğünde açın. Açmış olduğunuz parçayı ekmeğinizi pişireceğiniz ve yağlı kağıt sermiş olduğunuz tepsinin üzerine koyun. Hamurun üzerine bir miktar oda sıcaklığındaki tereyağından sürüp, onun üzerine de bir miktar peynir rendesi serpin ve sıradaki hamur yumağını açmaya başlayın. Tüm hamur yumakları bitene kadar aynı işlemi yapın. İç malzemeleri bu aşamada katlardan birine eklemeniz yeterli olacaktır.

4 katlı sarımsaklı peynirli burma ekmek artık şekil vermeye hazır halde, hamurun tam orta kısmına bir su bardağını hafifce tutun ve bardaktan geriye kalan kısımları en uç kısmına kadar bir bıçak yardımı ile kesin. Kesme işleminiz bittikten sonra bardağı kaldırın.

Not: Burada kesme sırasında bardak koymamızın sebebi, orta kısmının kesilmemesi ve tüm kesilen parçaların orta kısma eşit uzaklıktan başlaması için.

Kestiğimiz parçaları ikişerli olarak elinize alın ve her birini birbirine doğru bükerek bükülmüş halde hafiften birbirine doğru yapışacakmış gibi bırakın. Tüm kestiğiniz parçaları büktükten sonra ekmek hamurunu tekrar mayalanması için, üzeri kapalı olarak en az yarım saat kadar bekletin. Fırına atmadan önce, hamurun üstünü süslemek için istediğiniz malzemeleri serpmeyi unutmayın.

Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek

Hazırladığız hamuru 190 derecede, iyice kızarana kadar (yaklaşık yarım saat) pişirin. Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmeğinizi, sıcak veya ılık olarak servis edin.

Afiyet Olsun.


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Sarımsaklı Peynirli Burma Ekmek”