Ev Yapımı Kolay Salatalık Turşusu

Salatalık Turşusu

Paylaş

Bu saatte salatalık turşusu mu yapılır? Geç kalmış bi turşu vakası tabiki, aslında normal zamanda bir miktar turşuluk minik salatalıklarla yapmışlığım vardı, ama yine son zamanına denk geldiğinden azcık bulabilmiştim. O kadar az olunca da tabiki çok çabuk bitti! Bende hazır turşu almaktansa marketlerde bulabildiğim en küçük çengelköy salatalıklarından alıp bir de onlarla yapayım dedim. Öyle küçük dediysem çok da küçük değiller hani, fotolardan da anlaşılacağı üzere asıl amacı turşu olmayan ama mecburiyetten turşu olacak salatalıklardan bahsediyorum.  Bu turşuda oran orantı süper, fazla sirkeli değil, ayrıca içinde limon tuzu da yok. Limon tuzu her ne kadar masummuş gibi görünse de aslında pek de masum sayılmazlar, o yüzden ben limon tuzunu, yiyeceklerde değil, sadece çaydanlıktaki kireçleri çözdürmek için kullanıyorum.

Bence bu turşuyu siz de az bir miktar deneme amaçlı yapın bi bakın, az yapınca hem telef olma gibi bi derdi olmuyor hem de yormadan çabucacık oluveriyor. Bi deneyin bakalım sizin evdekiler ne diyecekler 🙂

Ev Yapımı Kolay Salatalık Turşusu

Salatalık Turşusu için Gerekli Malzemeler;

1 kg küçüklerinden seçilmiş salatalık veya bulabilirseniz turşuluk olanlardan.

5-6 diş sarımsak

her kavanoza 6-7 adet kadar çiğ nohut

1 lt. su (kaynatılmış ve soğumuş olacak)

1/2 su bardağı üzüm sirkesi

2,5 yemek kaşığı salamuralık iri kaya tuzu

1 tatlı kaşığı toz şeker

bir miktar maydanoz.

Ev Yapımı Kolay Salatalık Turşusu

Turşu yapmaya ilk önce suyu kaynatarak başlayalım, yaklaşık 1lt suyu önce kaynatalım, ardından da soğuması için bir kenara alıp bekletelim.

Bu sırada salatalıkları yıkayalım ve bir dikiş iğnesi ile her salatalık üzerine iğneyi 3-4 yerden batıralım.

Soğuyan suyun içerisine, sirkeyi, tuzu ve şekeri ilave edelim ve tuz eriyip iyice karışana kadar bir kaşık veya çırpma teli ile karıştıralım.

Temiz bir kavanoza veya kavanozunuz benimkiler gibi küçük ise birden çok kavanoza önce kuru nohutları koyalım.

Ev Yapımı Kolay Salatalık Turşusu

Ardından salatalıkları fotoğrafta görüldüğü şekilde dizelim. Salatalıkların aralarına soyup ikiye böldüğümüz sarımsakları koyalım.

Ev Yapımı Kolay Salatalık Turşusu

Kavanozu dizme işlemi bittikten sonra da son olarak, hazırlamış olduğumuz turşu suyunu üzerine dökelim ve tüm salatalıkları kaplayıp üzerine çıkana kadar dolduralım.

Son aşama olarak eğer salatalıklar suyun yüzeyine doğru çıkıyor ise hava almaması için en üste bir miktar yıkanmış maydanoz koyup kavanozun ağzını kapatalım. Eğer salatalıklar yeterince sıkı ise ve suyun yüzeyine doğru çıkmıyorlarsa maydanoz koymanıza gerek olmayabilir.

Salatalık Turşusu artık kavanozun kapağını da kapattıktan sonra 2-3 hafta kadar kenarda bekleyecek, rengi iyice sararıp tüm yeşilliği gittikten sonra, yenme kıvamına gelmiş olacaktır.

İşte o aşamada salatalık turşusu yenmeye hazır demektir, kavanozu açıp afiyetle tadına bakın bakalım nasıl olmuş 😉

***Not: Sadece Salatalık değil, içine biber ve yeşil domates de ekleyebilirsiniz. Domates turşusu da oldukça lezzetli oluyor çünkü.

Oldukça kolay ve sağlıklı olan bu turşuyu yapıp evdeki turşu seven miniklere gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz artık…

Ev Yapımı Kolay Salatalık Turşusu

Haydin kolay gelsin.


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.