Ravyoli kalıbında puf böreği

Ravyoli Kalıbında Puf Böreği

Paylaş

Ravyoli kalıbında puf böreği; tek lokmalık, mini mini, enfes börekcikler oldular, normal puf böreğine oranla daha küçükler amma velakin lezzeti tam yerinde, yani açıkcası süper bi börek oldu:D Yağda kızarıyor fakat çok yağ da çekmiyor, biraz zahmetli olsa da o zahmete değdiğini düşünüyorum. Puf böreğinin özelliği incecik açılması, baştan söyleyeyim, hamur açmanız gerek! açamıyorsanız da en azından hamur açma makinesine ihtiyacınız olabilir. Ben hamuru çok ince açıp sonra da 2 kat haline getirerek kullandım, piştikten sonra arası kat kat göründü bu sayede. Siz ince açmak yerine tek kat yapabilirsiniz, böylece daha az uğraşmış olursunuz. Ravyoli kalıbında puf böreği yaparken iç malzemesi olarak aslında istediğiniz içi kullanabilirsiniz, ben klasik peynirli iç hazırladım. Kızarttıktan sonra sıcak sıcak yemek gerek, tüm kızartmalarda olduğu gibi puf böreğinde de soğuyunca aynı lezzet kalmıyor çünkü. Bi cesaret, haydi bakalım bu kez de hamur açmak için girin mutfağa, sonuç beklediğinizden daha güzel olucak bence. Yok ben hiç hamur açamam derseniz de alın yanınıza annenizi, halanızı veya teyzenizi, artık hangisini yakalarsanız! bi ara hamuru açtırın ona, yapın beraberce yiyin 🙂

Haa bir de unutmadan belirteyim; ravyoli kalıbı olması da şart değil, eskiden tencerenin kapaklarıyla keserdik puf böreklerini. Şimdi de hamur kesici, pizza kesici ne bulursanız onunla kesebilirsiniz, ravyoli kalıbı sadece daha küçük ve aynı boyutta olmalarını sağladı o kadar. Hiç bişe bulamazsanız da eskiden olduğu gibi bi tencere kapağı alın elinize onun kenar kısmını yuvarlayarak kesin ve bu lezzeti en az bir kez tadın mümkünse…

Ravyoli kalıbında puf böreği

Ravyoli Kalıbında Puf Böreği için Gerekli Malzemeler;

3 su bardağı un

1 su bardağına yakın su (suyu azar azar ekleyin, sert bir hamur olacak, en fazla 1 su bardağı ekleyin, daha fazla değil)

2 silme tatlı kaşığı tuz

İç Malzemesi İçin;

Bir miktar rendelenmiş peynir

1 demet maydanoz

Kızartmak için;

Sıvı yağ

Ravyoli kalıbında puf böreği

Ravyoli Kalıbında Puf Böreği için hamur hazırlamaya geçmeden önce peynirli ve maydanozlu iç malzemesini hazırlayalım. Bunun için tadını sevdiğiniz bir veya birden fazla peynir çeşidini rendeleyerek veya robottan geçirerek karıştırıp kullanabilirsiniz. Yaklaşık bir demet kadar maydanozu da yıkayıp küçük küçük doğrayalım, Maydanoz, benim için börek ve poğaçaların olmazsa olmazı, hatta bol bol olmalı. Maydanozsuz sadece peynirle yapılmış olan börek ve poğaçalar bana hep yavan gelir.

Doğramış olduğumuz maydanozları, rendelenmiş peynir ile karıştırarak bir kenara alalım. Ardından hamur yoğurma ve açma işlemine geçelim.

Ravyoli kalıbında puf böreği

Hamur için genişçe bir yoğurma kabına unu ve tuzu koyalım ve ortasını açıp yavaş yavaş suyu ilave ederek yoğurmaya başlayalım. Kullandığınız unun cinsne de bağlı olarak su miktarı 3/4 su bardağı ile 1 tam su bardağı arasında değişebilir. Sert bir hamur olması gerektiği için fazla su koymaktan kaçının. Hamuru güzelce lastiğimsi bi hal alana kadar yoğuralım ve üzerine nemni bir bez örterek bir kenarda dinlenmeye bırakalım.

Dinlenmiş olan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alarak, elimizle yuvarlak hale getirip önce merdane ile sonra da oklavayla olabildiğince ince açalım. Hamur Makinasında açacak olanlar ise; önce sıfırdan başlayıp sırayla 9a kadar incelterek açmalılar.

İnceliğine göre ravyoli kalıbına 2 kat veya tek kat hamuru serdikten sonra, her bir boşluğa hazırladığımız peynirli harçtan koyuyoruz, ve sonra tekrar üzerine hamur seriyoruz. Ardından merdane ile üzerinden geçerek, ravyoli kalıbının kenarlarının hamuru kesmesini sağlıyoruz. Son olarak kenarlardan artan fazlalıkları aldıktan sonra, kalıbı ters çevirerek kalıptan her bir böreğin çıkmasını sağlıyoruz. Hala yapışık olanlar varsa onları elimizle ayırarak yağlı kağıt serdiğimz bir tepsiye diziyoruz.

Tüm hamur bitene kadar aynı işlemi uyguluyoruz. Ardından kızartma aşamasına geçiyoruz. Kızartmak için bir tavaya bolca sıvı yağ koyuyoruz, yağ iyice ısındıktan sonra, puf böreklerini tek tek kızgın yağa atıp kızartıyoruz.

Vee puf böreğimiz için mutlu son; sıcak sıcak çayın yanında yiyoruz,

Ravyoli kalıbında puf böreği

Ravyoli Kalıbında Puf Böreği, kalıp kullandığımız için her biri aynı boyutta ve çok şeker oldular. Yapması oldukça keyifli açıkcası, onca zaman nasıl geçti anlamadım! Bu sebepten geniş bi vakitte yapın bence bu böreği, aceleye gelmez.

Afiyet Olsunnnn…

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 yorum “Ravyoli Kalıbında Puf Böreği”