Lor Peynirli Kek (Lorlu Muffin)

Portakallı Lor Peynirli Kek (Lorlu Muffin)

Paylaş

Lor peynirini oldukça sık kullanırım, kendine özgü bir tadı olmadığından da hem tatlı hem tuzlu tariflerde rahatça kullanabiliyoruz, şimdi de portakallı lor peynirli kek (lorlu muffin) yaptım. Bu portakallı lor peynirli kekin içindeki peynir miktarını okuduğunuz zaman, yanlış yazdığımı düşünmeyin, içinde gerçekten de 450 gr. lor peyniri var. Bu kekin tarifini de başka yerde bulamazsınız şimdiden söyliyeyim, tamamen bana ait 🙂 akşam yemeğinden sonra çaya kek yetiştirmek için alel acele, evdeki malzemelerle doğaçlama yaptım, önce lorun bir kısmını kullanıp ardından da bol proteinli olsun, kalan lor bi işe yaramaz, katayım hepsini, diyerek yaptığım lorlu muffin fırından çıktığında kapışıldı 🙂

Portakallı lor peynirli kekin içinde miktar olarak yarım kiloya yakın lor olması, kekin yapısının biraz yoğun ve hamurumsu olacağını düşündürmesin size, tam aksine puf puf ve ağızda dağılan yumuşacık bir kek daha doğrusu yumuşacık lorlu muffin’ler çıkıyor ortaya.

Lor peynirini de hazır almayın derim, hazır aldığımız lor peynirleri ile evde kendi yaptığımızın lezzeti ve yapıısı oldukça farklı. Evde, kendi yaptığınız lor peynirini kullanmanızı tavsiye ederim. Yapması da oldukça kolay, eğer nasıl yaparım derseniz buraya tıklayarak, kendilor peynirinizi yapabilirsiniz.

Bu lezzetli lor peynirli kek (Lorlu Muffin) için daha fazla beklemeyin, bugün kek yapacaksanız bence hemen deneyin 🙂

Lor Peynirli Kek (Lorlu Muffin)

Portakallı Lor Peynirli Kek (Lorlu Muffin) için Gerekli Malzemeler; (12 adet muffin)

150 gr. tereyağı (oda sıcaklığında)

1 su bardağı toz şeker

3 yumurta

1 portakal kabuğu rendesi

450 gr. lor peyniri

2 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Lor Peynirli Kek (Lorlu Muffin)

Tereyağı ve toz şekeri karıştırma kabına alıp iyice çırpıyoruz, kremamsı bir hale geldikten sonra tek tek yumurtaları ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Portakal kabuğunu ve lor peynirini de ekliyoruz ve iyice karıştırdıktan sonra son olarak un, kabartma tozu ve vanilyayı da ekleyip karışıma güzelce yedirdikten sonra 12 gözlü bir muffin kalıbına muffin kağıtlarını yerleştirelim.

Hazırladığımız portakallı lor peynirli kek hamurunu, her bir muffin kağıdına 3/4’ünü dolduracak şekilde paylaştıralım.

Muffin tepsimizi önceden 175 dereceye ısıttığımız fırına koyalım ve yaklaşık 20-25 dakika veya içine batıracağımız kürdan temiz çıkana kadar pişirelim muffinleri.

Çay saatine yetiştirmek için hızlıca yaptığım ve bu sebepten karıştırma ve kalıplara dökme aşamasında fotoğraflarını çekemediğim, ama yapımı oldukça kolay olan portakallı lor peynirli kek (lorlu muffin) artık servis edilmeye hazırlar, siz de canınız çayın yanına kek çektiğinde çabucak yapabilirsiniz.

Lor Peynirli Kek (Lorlu Muffin)

Şimdiden afiyet olsun…

 

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir