Pop Kekler Cake Pops

Pop Kekler – Cake Pops

Paylaş

Yahu bu cake pops niye yapılır, ne gereksiz bir uğraşı! önce keki yapıp pişiriyosun, sonra da o güzelim keki paramparça hale getirip, yoğuruyosun ve çubuklara takıyosun! ben yapmam bu pop keklerden dedimmi? evet dedim 🙂 hiç büyük konuşmayacaksın, o canım kek kalıptan çıkmayıp paramparça hale gelince, mecburen ben de pop kekler yanı namı diğer; cake pops yapmak zorunda kaldım :)) Siz siz olun büyük konuşmayın derim, eninde sonunda illaki o büyük söylediğiniz şeyi yutuveriyorsunuz… Neyse artık her yuttuğumuz bu pop kekler gibi olsun diyelim ve eğer siz de bir gün kek kalıbınızı yağlamayı ve unlamayı unutacak olursanız, kekiniz kalıptan çıkmayıp da darma dağın olacak olur ise, işte size bunu değişik bir sunuma çevirip ah vah etmeden yemeniz için bir öneri 😉

Bana, her ne kadar normal şartlarda uygulamayacağım bir tarif gibi görünse de yaptıktan sonra farkettim ki, çocuklar bu pop keklere bayılıyor, benden söylemesi… 😉

Pop Kekler Cake Pops

Pop Kekler – Cake Pops için Gerekli Malzemeler;

300 gr. pişirilmiş kek (ben klasik limonlu ve vanilyalı kek ile yaptım)

Sosu için;

150 gr. bitter çikolata (parçalara bölünmüş olacak)

1/2 su bardağı sıcak süt

Üzeri için;

renkli mini süs şekerleri

Kekleri batırmak için;çubuklar

** Ben pişirdiğim kekin 300 gr. kadarını kullandım tamamını değil. Sizin de malzemeleri, elinizdeki kek miktarına bağlı olarak artırıp azaltmanız gerekir.

Pop Kek Cake Pops
Pop Kek Cake Pops
Pop Kek Cake Pops
Pop Kek Cake Pops
Pop Kek Cake Pops
Pop Kek Cake Pops
Pop Kek Cake Pops

Pop kek yapmak için ilk önce, kalıbından çıkarırken parçalanmış olan keklerimizi bir rondo yada mutfak robotumuzun içine koyup güzelce tamamını minik parçalara ayırıyoruz. Bu sırada bitter çikolatayı parçalara ayırarak bir kabın içerisine alalım ve sütü kaynar olacak kadar ısıtıp, bu bitter çikolataların üzerine dökelim, çıpma teli veya çatal ile karıştırmaya başlayalım. Çikolatalar yavaş yavaş erimeye başlayacaktır, acele etmeyin ocağın üzerine de koymayın, sütün sıcaklığı çikolatanın erimesini sağlayacaktır. Karışım homojen bir kıvam alana kadar sürekli karıştırmaya devam edelim. Tüm çikolata parçaları eriyip süt ile tamamen karıştıktan sonra, bu sıcak çikolata karışımından bir miktarını, ufak parçalar haline getirdiğimiz kekin içerisine dökelim, toplam karışımın yaklaşık 1/3 kadarı diyebiliriz. Ama yinede azar azar ekleyip bir yandan da elinizle yoğurun. Yumuşak bir kıvam alıp yuvarlanır gibi olduğunda daha fazla çikolata karışımı eklemeyin.

** Bu hamuru yoğururken eldiven kullanmayı unutmayın.

Pop Kekler Cake Pops

Pop keklerin temel kısmı tamamlanmış oldu, şimdi bu karışımdan istediğimiz büyüklükte parçalar koparıp elimizle yuvarlayalım ve yağlı kağıt serdiğimiz tepsimize dizelim. Bütün kek hamurunu yuvarlama işlemini bitirdikten sonra artık onlara çubuk batırma işlemine geçebiliriz.

Çubukları ilk önce çikolataya batırıp ardından hazırladığımız kek toplarına batıralım ve tüm kek toplarına aynı işlemi uyguladıktan sonra buzdolabına koyup yaklaşık 15-20 dakika kadar buzdolabında bekletelim. Buzdolabından çıkardığımız kek popları çikolatalı karışıma batıralım. Üzerinedi fazla çikolatayı çevirerek akmasını sağlayıp, üzerine renkli şekerler dökelim ve dik duracak şekilde bir bardağın içerisine koyalım.

Pop Kekler Cake Pops

Tüm pop kekler bittikten sonra tekrar buzdolabına koyalım ve servis edeceğimiz zaman çıkaralım.

Afiyet Olsun…

Pop Kekler Cake Pops

Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir