Pesto Sos

Pesto Sos

Paylaş

Hani vardır ya hep denemek istediğiniz ama bir türlü kısmet olmayan lezzetler! işte benim için pesto sos da öyle, hep aklımda ve hep bi deneyesim var ama şimdiye kadar bir türlü fırsat olmadı. Ne zaman niyetlensem, ya evde fesleğen olmaz ya da çam fıstığı… ikisi birden olsa bu kez de permesan yok! bu 3 malzeme de öyle her daim bizim mutfakta bulunmuyor. Geçenlerde tamam dedim evde çam fıstığı da var diye elime aldım, baktım ki tarihi geçeli çok olmuş! alıyorum bazen unutuyorum dolapta… Bugün hepsini de tek seferde aldım eve geldim, kararlıyım çünkü. Tarif olarak da aklımda, geçenlerde instagramda da paylaşan arkadaşım Hatibon‘umun klasik pesto sosu tarifi var, zaten sanırım bu kez bu denki kararlı olmamın sebebidir kendisi. Teşekkürler Hatibonum gerçekten başarılı bi çalışma ve tam ölçülerinde bi tarif olmuş 🙂 Ben çok beğendim.

Pesto sosu yapmaya niyetlenip de evde malzemeleriniz eksik ise, mesela evde permesan yok ise, onun yerine eski kaşar kullanılabilir, yine pesto sosun vazgeçilmezi olsa da çam fıstığı yerine ceviz de katabilirsiniz, son olarak da fesleğen miktarının bir kısmını ıspanak veya tere, roka gibi yeşilliklerle tamamlayabilirsiniz. Ama şunu da belirtmem gerekir ki o zaman gerçek pesto lezzeti yerine biraz daha farklı bir sos elde edersiniz. Yine de hiç yapmamak yerine böyle çözümler denenebilir 😉

Orjinal tarife ise buradan bakabilirsiniz. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

Pesto Sos

Pesto Sos için Gerekli Malzemeler;

  • 50 gr. Taze Fesleğen (yıkanmış ve ayıklanmış hali)
  • 20 gr Çam Fıstığı
  • 35 gr Rendelenmiş Permesan Peyniri
  • 50 ml Sızma Zeytinyağı
  •  3-4 diş sarımsak (sarımsak miktarını kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz)
  • bir çimdik tuz (permesan peyniri tuzlu olduğu için az ekleyin)

Pesto Sos

Eveet Pesto Sos için öncelikle fesleğenlerimizi yıkayıp suyunu süzüyoruz, ve kalın saplarından ayıklıyoruz. Bu kez sapları ayıkladım fakat sanırım bir sonraki sefere saplarını da içine katacağım. Fesleğenler bir kenarda bizi beklerken, sarımsak ve tuzu havanda eziyoruz.

Pesto Sos

Çam fıstığı ve ezilen sarımsakları mutfak robotuna alıp iyice çekelim. İçine rendelenmiş permesan peynirini de koyup tekrar çekmeye devam edelim, ardından fesleğenleri ekleyip tüm malzeme birbirine karışıp bulamaç kıvamına gelene kadar aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz şekilde çekelim.

Pesto Sos

Pesto sos için son olarak sızma zeytinyağını da ekleyip, çok az daha çekelim.

Pesto Sos

Pesto sosumuz artık hazır. Bir kavanoza koyup, üzerini de hava almayacak şekilde kapatacak kadar zeytinyağı koyup, kavanozun kapağını kapatarak buzdolabında bir süre saklayabiliriz. Dondurucuda ise daha uzun süreli saklama şansımız var.

Pesto Sos

Afiyetle…

 

 

 

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir