Nutellalı Rulo Ekmek

Nutellalı Rulo Ekmek

Paylaş

Bizimkiler Nutella sever, hem de ne çok severler! Ben de bu sebepten bu kez nutellalı rulo ekmek yaptım. Hafta sonları uzun uzun yapacağınız kahvaltılar için güzel bir tatlı seçeneği olabilir. Ben aslında bu tarifi kahvaltıya değil de beş çayına yaptım, aşırı tatlı olmadığı için hafif bir lezzet oldu. Adı her ne kadar nutella olsa da siz istediğiniz türden kakaolu fındık ezmelerinden kullanabilirsiniz. Arasına ayrıca antep fıstığı da serptim, doğranmış, fındık veya ceviz de kullanılabilir aslında. Yanlız tarife geçmeden önce küçük bir uyarı yapmak istiyorum, nutellayı çok fazla sürünce hamurun kabarmasını engelleyerek biraz fazla sıvı olmasına ve ekmeğin alt kısmının hamur kalmasına neden olabiliyor, bu sebepten nutellayı çok kalın sürmemeye özen gösterin derim.

Nutellalı Rulo Ekmek

Nutellalı Rulo Ekmek için Gerekli Malzemeler;

1 su bardağı (cup) = 240 ml. lik olanlardan

1 su bardağı ılık süt

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1/2 paket yaş maya

1/2 su bardağı toz şeker (tatlı sevenler şeker miktarını birazcık daha artırabilir)

1 çay kaşığı tuz (silme olmalı)

3 su bardağı un

Arasına Sürmek için,

Bir miktar nutella

Antep fıstığı

Üzerine sürmek için;

1 yemek kaşığı süzme bal

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Nutellalı Rulo Ekmek

Mayalı hamurumuzu hazırlamak için un ve tuzu karıştırma kabına alalım ve ortasını havuz şeklinde açalım. Bir kasede toz şekeri, küçük parçalara ayırdığımız yaş mayayı ve ılık sütü güzelce karıştırıp mayanın erimesini sağlayalım. Mayalı ve şekerli sütü ortasını havuz  şeklinde açmış olduğumuz unun içerisine dökelim ve zeytin yağını da ekleyerek hamurumuzu bir güzel yoğuralım. İyice yoğurduğumuz mayalı hamurumuzun üzerini örterek ılık bir ortamda yaklaşık 1 saat kadar mayalanması ve hacminin iki katına çıkması için bekletelim.

Nutellalı rulo ekmeğin hamuru iyice mayalandıktan sonra, un serptiğimiz bir yüzeyde hamurun tamamını bir merdane ile açalım. Bu aşamaları yukarıdaki fotoğraftan takip edebilirsiniz. Açmış olduğumuz hamurun üzerine bir spatula ile nutellayı veya herhangi bir kakaolu fındık ezmesini çok kalın olmayacak bir tabaka halinde sürelim. Ardından antep fıstığı veya fındık serpelim tüm yüzeye. Hamurun geniş tarafını rulo yapalım ve ekmeğimizi pişireceğimiz baton bir kek kalıbını yağladıktan sonra, rulo yaptığımız ekmeğimizi, kalıbın içerisine koyalım.

Ufak bir kase içerisine süzme balı ve zeytinyağını koyarak karıştıralım ve hazırlamış olduğumuz nutellalı rulo ekmek üzerine bir fırça yardımı ile sürelim. Ballı yağ karışımının tamamını sürmeyelim, bir kısmını da piştikten sonra süreceğimiz için birazını ayıralım.

Hazırladığımız ekmeğimizi fırına koyalım ve fırının sıcaklığını 190 dereceye ayarlayarak yaklaşık yarım saat veya üzeri nar gibi kızarana kadar pişirelim.

Nutellalı Rulo Ekmek

Güzelce kızarıp piştiğinde ekmeği fırından çıkaralım ve vakit kaymetmeden henüz sıcakken, artırmış olduğumuz ballı yağ karışımının kalanını üzerine sürelim. İşte bu aşamada nutellalı rulo ekmek, üzerine sürdüğümüz bal sayesinde o kadar güzel bir parlaklık kazanıyor kii… Hem üzerinin daha tatlı olmasını hem de daha güzel görünmesini sağlıyor bal.

Nutellalı rolu ekmek biraz ılındıktan sonra kalıbından çıkarabiliriz. Dilimleyerek, ılık olarak tüketmenizi öneriyorum 😉

Nutellalı Rulo Ekmek

Afiyet Olsun…

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir