Bu kez nişan kurabiyeleri yapmak için giriyoruz mutfağa, hemde çok özel nişan kurabiyeleri bunlar. Kurabiyelerin en çok da harflerini yapmak uğraştırdı beni, lakin emeklerime değdi sanırım, ortaya çok güzel kurabiyeler çıktı. sakın bunlarla kaç gün uğraştığımı sormayın! Baya bayaa uzun sürdü 🙂 Keyifli ve uzun uğraşı gerektiren royal krema / royal icing ile yapılmış bu nişan kurabiyeleri sanırım bu amaçla yapılmış peek çok kurabiyeyi geride bırakacak… Sizin de isteğiniz ve biraz da el yatkınlığınız var ise yakınlarınızın özel günleri için yapabileceğiniz nişan kurabiyeleri için işte size bir örnek ve tarifleri.
Özel Kurabiyeler Foto

Benim süsleme yapmak için kullandığım tek bir temek kurabiye tarifim var, beni hiç şaşırtmadı şimdiye kadar, sürprizsiz, sonucundan emin olduğum kurabiye tarifime ve yine bu kurabiyelerimi süslemek için kullandığım royal krema yani royal icing tariflerime bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Nişan Kurabiyeleri Yapmak için Gerekli Malzemeler,

1 ölçü kurabiye hamuru

1 ölçü royal krema 

isteğe bağlı olarak gıda boyası

bir miktar kırmızı toz şeker

bir miktar yenilebilir gümüş renginde inci taneleri

Özel Kurabiyeler Foto

 • Kurabiyeler piştikten sonra iyice soğumaları için, yarım saat yada bir saat kadar dinlenmesi gerekir.
 • Süslemeye geçmeden önce yukarıda belirttiğim sayfadaki miktarlara göre hazırlamış olduğunuz royal kremayı renklendirebilirsiniz.
 • Kullanacağınız her bir renk için ayrı bir kapta gıda boyası ile kremayı iyice karıştırmalısınız.
 • Kenar kontürler için koyu kıvamlı, yani yumuşak tepecikler oluşturacak kıvamda olması gerekir, kontürlerin içini doldurmak için ise daha akışkan kıvamlı bir kremaya ihtiyacınız olacak.
 • İstediğiniz akışkanlığı elde edebilmek için az miktarda su eklemeniz gerekir. Suyu eklerken azar azar ekleyerek kıvamı tutturmalısınız.

Özel Kurabiyeler Foto

 • Royal krema çok çabuk kuruyabilen bir yapıya sahip olduğundan, renklendirme işlemi bittiğinde fazla vakit kaybetmeden plastik sıkma torbalarına doldurarak ağızlarını sıkıca kapatmalısınız.

Özel Kurabiyeler Foto

 • Kontür çekmek için ben, stadter markasının 1 numaralı duy ucunu kullanıyorum, siz de bulabildiğiniz en ince ucu bu iş için kullanabilirsiniz.
 • Kurabiyeleri royal krema ile süslerken önce kontürlerini çekip ardından içini doldurun ve eğer farklı renkler kullanacaksanız renklerin birbirine karışmasını önlemek için herbir renk kuruduktan sonra diğer renk ile çalışmaya geçin.

Özel Kurabiyeler Foto

 • Mavi renkli kurabiyeler için öncelikle, mavi kontür ile kurabiyenin iç halkasını belirleyip ardından daha akışkan kıvamlı mavi ile içlerini doldurdum.
 • Mavi dolgu kuruduktan sonra ise beyaz renk ile tekrar üzerine kontür çekerek, etrafına da sekilde gördüğünüz dantel görünümlü kontürleri ekledim.
 • Hepsi kuruduktan sonra ise, minik noktacıklar ekleyerek, kurabiyenin süsleme işlemini bitirmiş oldum.

Özel Kurabiyeler FotoKurabiyelerin üzerindeki yazı için;

 • 1 gün önceden yağlı kağıt üzerine harfleri yaparak kurutun (ben burada “C & İ” harflerini kullandım).
 • Kurumuş olan harfleri kırmamaya dikkat ederek yağlı kağıttan çıkardıktan sonra kurabiyelerin üzerine yerleştirin.

Nişan kurabiyelerimiz artık hazır. Üzerlerindeki kremanın tam olarak kuruması için birkaç saat daha bekledikten sonra paketleme işlemine geçilebilir.

Bu tarz krema ile yapılan kurabiyeler bir miktar zor olduğu için takıldığınız noktaları hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

Deneyecek olanlara şimdiden kolay gelsin.

4 thoughts on “Nişan Kurabiyeleri

 1. merhaba kulladiginiz duylari ve krema torbalarini nereden aldiniz acaba yardimci olabilir misiniz ?

  1. Merhabalae merve hanım, kurabiye malzemelerimi internetten araştırarak alıyorum, tek bir site değil açıkcası farklı farklı adreslerden buluyorum, ama genel olarak besanmutfak.com adresine bakabilirsiniz 🙂

 2. Güzel bir gün için etkili bir hatıra. “Keşke benim olsa” dedirten türden 🙂 Mavi tonu özellikle beğendim. Paylaşımlar için teşekkürler.
  Ellerinize ve yaratıcılığınıza sağlık. 🙂

  1. Çok teşekkür ederim, faydalı bir paylaşım olduysa ne mutlu bana. Yorum ve önerilerinize her zaman açığım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.