Minik ağaç merengler , Çam Ağacı Merengler - Bezeden Çam Ağacı

Minik Ağaç Merengler

Paylaş

Mevlid Kandiliniz mübarek olsun, hem gününüzü bir tatlı ile kutlamak hem de yeni yıl hazırlıklarına devam etmek adına minik ağaç merengler yaptık. Daha doğrusu dün yaptım bu merengleri yazısını anca bugün yazabildim ve vakit kaybetmeden sizlere ulaştırmak istedim.

Yeni yıl yaklaşırken, yılbaşı menüsüne elimden geldiğince alternatif tarifler oluşturmaya çalışıyorum, bu kez de minik ağaç merengler için kolları sıvadık, yani daha bilinen adıyla bezeler yaptık. Mereng yapmanın en güzel tarafı istediğimiz şekilleri rahatlıkla verebiliyor olmamız ve bu minik ağaç merengler de çok şeker oldular 🙂

Değişik görünümde ve özellikle evdeki ufaklıklar için yapabileceğiniz az malzeme ile bol miktarda tatlı elde edeceğiniz yeni bir mereng tarifine hazırsanız haydi bakalım 🙂  Ne zaman fırsat bulursanız, merenglerinizi hazırlayın ve daha sonra bir kutuya veya kavanoza koyup saklayın, canınız çektiğinde veya misafiriniz geldiğinde çıkarın. Yani siz şimdi hemen mutfağa girip bu minik ağaç merenglerin yapımına başlayın ve yapıp bitirdirten sonra kavanoza koyup kaldırın, böylece yılbaşı geldiğinde, kenarda hazır bir tatlınız daha olacak.

Veya, bu şirin merengleri, paketlere koyarak , arkadaşlarınıza da hediye edebilirsiniz 😉

 Minik ağaç merengler, Çam Ağacı Merengler - Bezeden Çam AğacıMinik Ağaç Merengler için Gerekli Malzemeler,

3 yumurtanın beyazı

125 gr. toz şeker

1 paket vanilya

bir çimdik tuz

Minik ağaç merengler - Bezeden Çam Ağacı

Yumurta beyazlarını tuz ile birlikte temiz bir karıştırma kabına alarak, çırpma işlemine başlayın, yumurta akları köpük köpük olup beyazlamaya başlayınca, çırpmaya devam ederken toz şekeri de yavaş yavaş ilave edin, son olarak vanilyayı ekleyin. Makinenizin orta hızı ile yaklaşık 4-5 dakika kadar çırpmaya devam edin. Mereng parlak bir hal alıp karıştırıcıyı kaldırdığınızda şekli kalıp gibi durana kadar, yani sert tepecikler oluşana kadar çırpın.

Minik ağaç merengler- Bezeden Çam Ağacı

Ardından bir spatula ile tüm mereng karışımını, yıldız uç taktığınız ve kenarlarına yeşil gıda boyasını şerit halinde boydan boya çizdğiniz bir sıkma torbasına koyun.

Minik ağaç merengler, Çam Ağacı Merengler - Bezeden Çam Ağacı

Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine tabanı geniş daireden başlayacak şekilde yukarı çıktıkça küçülen koni şeklinde minik ağaç merengler sıkın, ucunu sivri bırakın.

Bu aşamada eğer var ise tepesine şekerden yapılmış minik yıldızlar da koyabilirsiniz. Benim yıldızlarım olmadığı için ekleyemedim, siz değişik şekillerde süslemeler yapabilirsiniz.

Minik ağaç merengler için tamamının sıkma işemi bitirdikten sonra, bu merengleri 90 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık 2- 2,5 saat kadar kurutun. Fırından çıkarmadan önce elinizle kontrol edin, yumuşaklarsa henüz olmamış demektir. Dokunduğunuzda tamamen kuru ve sert olduklarında fırından çıkarabilirsiniz.

Minik ağaç merengler, Çam Ağacı Merengler - Bezeden Çam Ağacı

Yılbaşı konseptine uygun minik ağaç merengler veya daha farklı şekiller verebileceğiniz, kolay ve zahmetsiz bir tatlı çeşidi olan merengleriniz sofradaki yerini almaya hazır artık.

Afiyet olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir