iki renkli kurabiye

iki Renkli Kurabiye

Paylaş

14 Şubat için kalpli kurabiyelerden oluşan tarif dizimizi, iki renkli kurabiye tarifi ile kapatıyoruz. Bu iki renkli kurabiyeler sadece sevgililer günü için değil, sevdiklerinize çayın yanında ikram edebileceğiniz ve de uzun süre dayanabilen, kolay bayatlamayan türden kurabiyeler. Kavanozlara koyun ve ağzını sıkıca kapatın, hava almayan bir ortamda yaklaşık 15 gün kadar tazeliklerini korurlar. Çocuklar yanında süt ile bu kurabiyelerden yemeyi çok seviyorlar.

Ayrıcaa günün anlam ve önemine istinaden, sevdiklerine süpriz yapmak isteyen ve henüz bir hediye alamayan varsa mutfağa girip iki renkli kurabiye yapabilir. Maksat ağzımız tatlı, keyfimiz yerinde olsun 🙂

iki renkli kurabiye

iki Renkli Kurabiye için Gerekli Malzemeler;

200 gr. tereyağı (oda sıcaklığında)

200 gr. pudra şekeri

400 gr. un

1 yumurta (yumurta alerjisi olanlar, yumurta yerine; 2 yemek kaşığı yoğurt koyabilirler)

1 paket vanilya

2 yemek kaşığı kakao

iki renkli kurabiye

Öncelikle kurabiye hamurumuzun tamamı için tereyağı ve pudra şekerini iyice çırpıyoruz, ardından içine 1 yumurtayı ekleyip karıştırıyoruz. Son olarak da un ve vanilyayı ekleyip pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz ve hamuru iki eşit parçaya bölüyoruz. Vanilyalı olarak kalacak hamuru streç filme sarıp buzdolabına koyuyoruz. Kakao ekleyeceğimiz hamura kakaoyu ekleyip tekrar yoğuruyoruz. Homojen bir renk elde ettikten sonra kakaolu hamurumuzu da streç filme sarıp buzdolabına kaldırıyoruz ve yaklaşık 20 dakika kadar dinlendiriyoruz.

iki renkli kurabiye

Dinlendirdiğimiz hamur toplarımızdan önce vanilyalı olanı alıp, un serptiğimiz tezgahta açıyoruz ve kurabiye kesicimiz ile keserek hepsini tepsiye yerleştiriyoruz. Bu aşamada sadece kare yada yuvarlak şekiller vererek tepsiye diziyoruz, ortasındaki şekli daha sonra vereceğiz. Vanilyalı kurabiye hamurumuz bittikten sonra kakaolu hamurumuzu da alıp aynı şekilde ona da şekil verip tepsiye diziyoruz. Bu hamurdan yaklaşık 2 tepsi kadar kurabiye çıkacaktır.

Kakaolu ve vanilyalı kurabiyelerimizin hepsini tepsilere dizdip tüm hamuru bitirdikten sonra sıra geliyor asıl iki renki kurabiye olayına 🙂 Kurabiyenin orta kısmına vereceğiniz şekil için küçük bir kurabiye kesiciye ihtiyacımız var. Ben küçük kalp ve çiçek şeklinde 2 çeşit kurabiye kesici kullandım.

iki renkli kurabiye

Minik kurabiye kesicilerimizle, bir vanilyalı kurabiyenin ortasını kesip bir kenara alalım, ardından kakaolu kurabiyenin ortasını kesip boşluk olan vanilyalıya yerleştirelim. Bu şekilde bir kakaolu bir vanilyalı kesip onları birbirleri ile yer değiştirerek iki renkli kurabiye hamurumuzu tamamlamış oluyoruz. Ortalarına yerleştirdikten sonra her iki kurabiyenin birbirine kaynaşmaları konusunda endişe etmeyin. Arada bariz bir boşluk kalmadığı sürece pişerken birbirlerine yapışacaklar. Olaki boşluklar olur ise ozaman da elinizle veya merdane ile hafiften kurabiyelerin üzerinden geçin, ama şekillerini bozmamaya dikkat edin.

Hazırladığımız iki renkli kurabiye tepsilerimiz için fırını 175 dereceye ısıtıyoruz. Kurabiyeleri yaklaşık 10 dakika kadar veyaa kenarları hafifçe kızarana kadar pişiriyoruz.

iki renkli kurabiye

Fırından çıkardıktan sonra isterseniz sıcak sıcak, yanında bir bardak süt ile hemen yiyebilirsiniz 😉

Sevgililer gününüz kutlu, her gününüz sevgi dolu olsun….


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir