Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi

Paylaş

Patlıcan sevenlerin bayıldığı hünkar beğendi var bugün, lakin bu yemekte şöyle sıkıntımız var, Ceren patlıcanı ağzına sürmez, Arif ise bayılır! Aslında köz patlıcanı sevmeyen yoktur diye düşünebilirsiniz ama gel gör ki çocuklar bazen çook mız mız olabiliyor! Hal böyle olunca da Ceren, beğendisiz hünkar yemiş oldu… Bizim hünkar beğendi yine biraz benim tarzım oldu, beğendisinin unu az, böylece patlıcanın tadını daha fazla alabiliyorsunuz, yemeğimizin etli kısmında ise hiç salça kullanmadım, sadece biber ve domatesle birleşen kuşbaşı etlerin lezzeti bu şekli ile bizim daha çok hoşumuza gitti. Siz eğer salçasız olmaz derseniz de, ekleyin tabiki 😉

Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi için Gerekli Malzemeler;

1/2 kg dana kuşbaşı

4-5 adet yeşil biber

2 adet orta boy domates

pul biber

karabiber

tuz

1 kaşık tereyağı

1 kaşık zeytinyağı

Beğendisi için;

4 adet orta boy patlıcan

1 tepeleme yemek kaşığı un

1 yemek kaşığına yakın tereyağı

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 su bardağına yakın süt (sütü azar azar ekleyin, kıvamına göre miktarını ayarlayın)

1 su bardağı kadar rendelenmiş kaşar (kaşarı ne kadar bol olursa o kadar güzel oluyor, miktar size kalmış)

tuz

karabiber

Hünkar Beğendi

Hünkar beğendi yapımına ilk önce patlıcanları közleyerek başlıyoruz. Patlıcanları ocağın üzerinde ateşte çevirerek güzelce közleyelim. Közlediğimiz patlıcanları kolay soyulabilmesi için, sıcakken ağzı kapalı bir kabın içine alıp kapağını kapatalım ve bir miktar bekletelim, patlıcanlar soğuyunca çıkarıp kabuklarını soyalım ve kesme tahtamızda minik minik doğrayalım ve kenara alalım.

Bir tencereyetereyağı, zeytinyağı ve unu koyup kavuralım, un kavrulup sararınca (o güzel kavrulmuş un kokusunun da çıkması gerek tabiki) önce doğramış olduğumuz patlıcanları ekleyip karıştıralım. Ardından içine azar azar sütü ekleyelim, miktarı çok sulu olmasın, yukarıdaki gibi hafiften lapa kıvamında olması yeterli, karabiber ve tuzunu da ekleyip tekrar karıştıralım. Son olarak da rendelediğimiz kaşarı içine ekleyelim ama bu aşamayı daha sonra servis zamanında yapabilirsiniz. (Yemek için birkaç saatiniz var ise, yemek zamanında beğendiyi ısıtıp, kaşarını da o sırada ekleyin.) Kaşarlar karışıp iyice eriyene kadar karıştırarak pişirmeye devam edelim. Tüm kaşarlar eriyip beğendi ile iyice karışınca ve sünmeye başlayınca ocağın altını kapatalım.

Not: Kalabalık bir sofra olacaksa ve beğendiniz daha bereketli  olsun isterseniz +1 yemek kaşığı daha un ekleyebilirsiniz. Un miktarı artınca süt miktarını da artırmanız gerekir. 

Hünkar Beğendi

Hünkar beğendinin etli kısmı için öncelikle kuşbaşı etleri bir miktar yağ koyduğumuz düdüklü tencereye alıp harlı ateşte hafiften kavurur gibi yapıyoruz, etler sulanmaya başlayınca ocağın altını biraz kısıyoruz ve etlerin her tarafını çevirerek bir nevi mühürlüyoruz. Etler sularını bırakmaya başlayacaktır, bu aşamada içindeki su size yeterli görünüyorsa düdüklü tencerenin ağzını kapatıp pişirmeye bırakın, çok susuz ise az bir miktar sıcak su ekleyerek kapağını kapatın ve düdüklünüzün en üst seviyesine geldikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar pişirip ocağın altını kapatın. (Tencerenizin pişirme süresi farklı olabilir, kuşbaşı et için, kendi düdüklünüzün pişirme süresine göre ayarlamanız gerekir.) Tencerenin havası çıktıktan sonra açtığınızda yukardaki ilk karede gördüğünüz gibi kuşbaşı etler mis gibi pişmiş olacaktır.

Diğer taraftan, biberleri ve domatesleri menemen yapar gibi doğrayarak bir kenara alalım.

Şimdi sıra geldi malzemeleri birleştirmeye, genişçe bir tava veya tencerede, bir miktar yağ ile birlikte doğradığımız biberleri kavuralım, biberler 3. karedeki gibi hafifçe kendinden geçtikten sonra içine haşladığımız etleri suyu ile birlikte ekleyelim, son olarak ta domatesleri üzerlerine dökelim, tuz, karabiber, kırmızı pul biberi de ekledikten sonra hepsini bir karıştıralım ve tencerenin kapağını kapatarak bir süre bu şekilde pişirelim.

Pul biber ve domates bu yemeğe hafiften bir kırmızılık katıyor ama tabi salça sevenleriniz bir miktar da salça ekleyebilirler. Lakin yine de salçasız halini denemenizi öneririm 🙂

Hünkar Beğendi

Yanına ister pilav yapın isterseniz de ekmekle yiyin, her iki durumda da enfess. Beğendiye kaşarı önceden eklemediyseniz son dakika ekleyip, iyice ısıtın ve karıştırın, fokurdasınlar… Kaşarlar sıcak ve eriyik haldeyken sıcak sıcak servis edin. Tabakta alt kısma beğendisini koyup üzerine sebzeli etleri de ekleyerek servis edelim.

Dün neyseki bol yapmıştım ve bu akşama da iftar yemeğimiz böylece hazır ve şimdi yazarken bile sabırsızlanıyorum… 😉

Hepinize Afiyet Olsun… Hayırlı İftarlar…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Hünkar Beğendi”