14 Şubat Kurabiyeleri - Love, Hediyelik Süslü Kurabiyeler

Hediyelik Süslü Kurabiyeler

Paylaş

Geçen yıl kendi kendime başlatmış olduğum geleneksel “LOVE” yazılı kurabiyelerime bu yıl da yeni hediyelik süslü kurabiyeler ile devam… 14 Şubat kurabiyeleri denilince benim aklıma kırmızılı beyazlı içinde kalpler olan kurabiyeler gelir. Bu kurabiyeleri ben yemeye kıyamıyorum doğrusu, öyle biblo niyetine koyuyorum masanın üzerine, seyrediyorum! Yersem biticek diye korkuyorum çünkü 😀 Eminim siz de eğer yapacak olursanız yemeye kıyamayacaksınız bu kurabiyeleri. Sevgiyi anlatmanın en güzel yollarından biri olan, sevdiğimiz insana ellerimizle hazırladığımız bu tatlımı tatlı hediyelik ve süslü kurabiyeler için kolları sıvayın, hazırsanız başlayalım.

14 Şubat Kurabiyeleri - Love, Hediyelik Kurabiyeler

Hediyelik Süslü Kurabiyeler Yapmak için Gerekli Malzemeler;

Kurabiye Hamuru için;

250 gr. oda sıcaklığında tereyağı

250 gr. tozşeker

1 yumurta

500 gr. un, kurabiyeleri açmak için bir miktar daha

1 paket vanilya

1 ölçü royal icing, tarifi için buraya tıklayınız.

14 Şubat Kurabiyeleri - Love, Hediyelik Kurabiyeler

Kurabiye hamurunu yapmak için, ilk önce tereyağı ve şekeri krema kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz,  yumurtayı da ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz.

Elemiş olduğumuz unu ve vanilyayı ekleyerek kurabiye hamurunu güzelce yoğuruyoruz. Kurabiye hamurunu top haline getirip, streç filme sararak, yaklaşık yarım saat buzdolabında bekletiyoruz.

Hamuru, buzdolabından çıkardıktan sonra elimizle tekrar hafifce yoğuruyoruz ve un serpilmiş bir yüzeyde merdane ile hertarafı eşit olacak şekilde 5-6mm kalınlığında açıyoruz.

Kurabiye kalıpları ile hamuru keserek şekil verdikten sonra tepsiye diziyoruz, bu aşamada kurabiyelerin şekillerinin bozulmaması için tepsiye koyarken elimizle değil, bir spatula yardımı ile kaldırarak dizmemiz gerekiyor.

Tüm kurabiyelere şekil verip tepsiye dizdikten sonra, tepsiyi buzdolabına koyarak 15-20 dakika bekletelim.

Buzdolabından çıkardığımız kurabiye tepsisini 170 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık 8 dakika veya hafif altın rengi olana kadar pişiriyoruz.

Hediyelik Süslü Kurabiyeler için asıl “süsleme” kısmına; tamamen soğuduktan sonra geçbiliriz. Her bir kurabiyenin üzerini royal icing ile süslüyoruz tabikii. Royal icing ile ilgili detayları; “Sevgililer Günü için Kalpli Kurabiyeler” yazımda, buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

14 Şubat Kurabiyeleri - Love, Hediyelik Kurabiyeler

Ayrıca, Kenar çizgileri için ayrıntılı fotoğraflara ve aşamalarına;

Fil Kurabiyeler,

Bebek Kurabiyeleri,

Kuş Kurabiyeler 

Yazılarımdan da bakabilirsiniz.

14 Şubat Kurabiyeleri - Love, Hediyelik Kurabiyeler

Royal icing ile çalışırken, ilk denemede hemen mükemmel sonuç beklemeyin, özellikle ilk birkaç kurabiye inanın bana hilkat garibesi gibi bişe oluyor 🙂 Lakin, eğer gerçekten icing ile kurabiye süslemek istiyorsanız, pes etmeyin, denemeler yaparak bir iki uğraşı sonrasında hem, el yatkınlığınız oluşacak, hem de her ne kadar okusanız da icing’in kıvamını yaparak kendiniz net olarak kavrayacaksınız. Teoriyi pratikle birleştirmek gerekiyor, sadece teori mükemmel sonuç için yeterli olmuyor ne yazıkki…

Yine de 14 Şubat için hediyelik süslü kurabiyeler yaparken, veya başka çeşitlerde kurabiyeler için icing ile süsleme yaparken sormak istediğiniz her türlü soru için ben buradayım, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Hepinize kolay gelsin…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir