Evde Kolay Künefe

Evde Kolay Künefe

Paylaş

Evde kolay künefe yapmaya alışınca üst üste 3 akşamdır yapar olduk, daha önce zor olduğunu düşünerek denemeye bile kalkmamıştım, meğer ne kadar da kolaymış 🙂 Tek zor tarafı künefeyi çevirmek, yani ocakta pişirirken aynı boyutta bir kap bulup ona çevirerek pişirme işlemine devam etmek en mantıklısı fakat aynı boyutta tava veya fırın kabınız yoksa doğrama tahtasına ters çevirip tekrar tavaya dikkatlice alabilirsiniz, çevirme işini hallettikten sonra, bence en kolay tatlılar arasında yerini alabilir künefe.

Bizim yaptığımız ilk künefe biraz kalın oldu, kadayıf miktarını ayarlayamadık, sanki ince olursa peynirler eriyip tavaya yapışır gibi geldiğinden tavanın dibi görünmeyene kadar kadayıf koyduk! lakin ozaman çok kalın bi tabaka oldu, künefeden ziyade arasına peynir konmuş kadayıf gibi bi sonuç çıktı ortaya 🙂 Haa, o da güzeldi, yedik bitirdik ayrı mesele, lakin sonraki denemelerimizde pişireceğiniz kabın içine kadayıfı incecik bir katman olarak koyunca çok daha başarılı sonuç aldık. Siz de internette künefe tarifi arar bulursanız o tariflerde yazan kadayıf miktarına takılmayın derim, tecrübe edince fark ediceksiniz, daha az kadayıfla daha ince ve lezzetli bir künefe yapacaksınız 🙂 Bir de peynir için illa Hatay peyniri olmasına da gerek yok, dil peyniri ile de gayet güzel oluyor, gerçi dil peyniri çok hafif tuzlu olduğu için yerken o tuz bir miktar hissediliyor ama çok çok hafif olduğu için sorun yaratmıyor. Bulabilirseniz Hatay peyniri kullanın tabiki ama bulamıyorsanız da sırf bu sebepten bu lezzeti evde yapmaktan vazgeçmeyin.

Bu arada belirtmeliyim ki fotoğraflar ilk yaptığımız künefeye ait, diğerlerini yaptıktan sonra öyle bi yemeğe daldık ki her seferinde fotoğrafı unuttuk! Tabi bir de iftar sonrası kısa zamana çok şeyler sığdırmaya çalışmamızın da etkisi var tabi, hal böyle olunca foto olayı aklımda uçuup gitmiş 😉 Bu sebepten aslında evde kolay künefe yaparsanız sanırım ilk denemeniz en kötü ihtimalle aşağıdaki gibi olacaktır 🙂 Şimdiden kolay gelsin hepinize…

Evde Kolay Künefe

Evde Kolay Künefe için Gerekli Malzemeler;

150 gr. tel kadayıf (pişireceğiniz tavanın ebatlarına göre bu miktar artabilir veya azalabilir, biz yaklaşık 23cm.lik tava kullandık)

100 gr. künefelik tuzsuz Hatay peyniri veya dil peyniri (dilimler halinde tüm yüzeyi kaplayacak kadar olması yeterli)

50 gr. oda sıcaklığında tuzsuz tereyağı (kadayıfa karıştırmak için)

tavayı yağlamak için bir miktar tuzsuz tereyağı (pekmez ile karıştırılacak)

1 çay kaşığı pekmez

Şerbeti için;

1,5 su bardağı su

1 su bardağı toz şeker

2-3 damla limon suyu

Evde Kolay Künefe

Şerbet için toz şeker ve suyu bir kaba alıp kaynatalım, kaynadıktan sonra 2-3 damla limon suyu ekleyip, birkaç dakika daha kaynatmaya devam ettikten sonra koyulaşmasını beklemeden kapatalım. Bizim tecrübe ettiğimiz kadarı ile künefenin şerbeti genel şerbetli tatlılardakine oranla daha akışkan olmalı, yoğun olmamalı. Bu sebepten de oran olarak 1e 1 uyguladık. Genel olarak şerbetli tatlılarda şerbeti 1 ölçü su için 1 ölçü şeker kullanırız, fakat o oran künefe için bize biraz ağır geldiğinden şerbeti incelttik.

Evde kolay künefe yapımına ilk önce kadayıfları doğrayarak başlıyoruz. Bir kesme tahtasında aşırı ufak olmayacak şekilde kadayıfları doğruyoruz. Doğradığımız kadayıfları bir karıştırma kabına alarak, oda sıcaklığındaki tereyağı ile karıştırıyoruz. Bunu yaparken elimiz ile ovalayarak tereyağının tüm kadayıfla güzelce karışmasını sağlıyoruz.

Künefeyi pişireceğimiz fırın kabı veya tavamızı yukarıda 4.karede göreceğiniz üzere pekmez karıştırılmış tereyağı ile bir güzel yağlıyoruz. Yağladıktan sonra kadayıfı ince bir kat olacak şekilde kabımıza yayıyıruz ve elimizle de güzelce bastırıyoruz. Yer yer tavanın dibi görünebilir her tarafını kaplamaya çalışmayın.

Biz bu künefe olayını çok sevdiğimizden ailece yaptık, herkesin eli değdi ve en çok da Ceren yaptı diyebilirim, kırpık kırpık kadayıflarla oynamak pek hoşuna gitti çünkü 🙂

Şimdide dil peynirlerini ince dilimler halinde dizelim, peynir dilimlerimiz de çok kalın olmamalı.Tüm kadayıfın yüzeyini peynir ile kapladıktan sonra tekrar kadayıf katı yapalım, bu kat da yine ince olacak.

Ocağın üzerinde orta ateşte güzelce kızartalım künefeyi, bir tarafı olduktan sonra bir kesme tahtasına ters çevirelim yada aynı kaptan evde var ise direk o kabın içine (ikinci kabımızı da pekmezli yağ ile yağlamalıyız) çevirerek diğer tarafını da kızartalım.

Künefenin 2. tarafını pişirirken de pekmezli tereyağı sürelim, o noktayı unutmayalım. Buradaki pekmez künefenin daha güzel kızarması için gerekli. Kızardığını da kenarından bir spatula ile çok hafifçe kaldırarak kontrol edebiliriz. Fazla kaldırmayın çünkü dağılabilir, hafiften ucundan ucundan bakmaya çalışın…

Künefe güzelce kızardıktan sonra henüz ocaktan indirmeden sıcak şerbeti üzerine dökelim, o sırada fokurdadığını göreceksiniz, vakit kaybetmeden ocaktan alalım ve sıcak sıcak servis edelim.

Evde Kolay Künefe

Afiyet Olsun…

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Evde Kolay Künefe”