Ev Yapımı Lor Peyniri , Homemade Ricotta

Ev Yapımı Taze Lor Peyniri (Ricotta)

Paylaş

Bizim lor peynirimiz İtalyanların ise ricotta peyniri. Yapımı oldukça kolay, protein değeri yüksek. Evde ricotta/lor peyniri yapmak bu kadar kolayken neden hazır alalım… Bugün lorlu kurabiye yapmayı düşünürken, evde olmadığı için işe önce lor peyniri yaparak başladım. Bunun için günlük süt kullanmanızı öneririm, ister günlük şişede isterseniz de güvenilir bir yerden alacağınız açık süt ile yapabilirsiniz. Ben açık süt kullanıyorum, günlük şişe sütlere oranla daha yağlı ve lezzetli oluyor. Bu tarz evde kolaylıkla yapabileceğimiz ve çocuklarımızın tükettiği ürünleri mümkün olduğunca hazır almamaya çalışıyorum. Lor peynirini kahvaltılarda tüketecek iseniz, yaparken bir miktar tuz atarak hem daha lezzetli olmasını hemde uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Taze lor peyniri çabuk bozulabileceği için 2-3 gün içinde tüketmeniz gerekir, eğer tuzlu lor yapacak  olursanız daha uzun süre dolapta saklayabilirsiniz.

Ev Yapımı Lor Peyniri , Homemade Ricotta

Ev Yapımı Taze Lor Peyniri için Gerekli Malzemeler,

1 lt.  süt (günlük olmalı)

1 -2 yemek kaşığı limon suyu

Ev Yapımı Lor Peyniri , Homemade Ricotta

Sütü bir tencereye alıp ocağın üzerinde ısıtın. Kaynamaya başladığında içine taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Lor peynirinizin tuzlu olmasını istiyor iseniz tuzu bu aşamada ekleyebilirsiniz. Limon suyunu eklediğiniz anda sütün pütür pütür olmaya ve topaklanmaya başladığını görebilirsiniz. Bu arada kaşıkla karıştırarak limon suyunun iyice dağılmasını sağlayın. Limon suyu yerine sirke de tercih edebilirsiniz. Sirke kullanacak olursanız, limona oranla 1 yemek kaşığı daha fazla kullanmanız gerekir. Bir kaç dakika kaynatmaya devam edin. Artık lor peynirinin ve sütün içindeki suyun birbirlerinden tamamen ayrıştığını fark edeceksiniz. Yaklaşık 5 dakika kadar kaynadıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz.

Not: Süt kaynamadan önce limon suyunu eklemeyin! mutlaka kaynıyor olmalı.  

Ev Yapımı Lor Peyniri , Homemade Ricotta

Lor peynirinin içindeki suyun tamamen süzülmesi için, boş bir kabın üzerine süzgeç koyup, süzgecin üzerine de bir tülbent örtün ve ocaktan indirdiğiniz peynirinizi içine dökün. Bu şekilde 1-2 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. İyice süzülen lorun topak halinde sıkı bir peynir kıvamına geldiğini göreceksiniz. Elde ettiğiniz bir top lor peynirinizi ağzı kapalı bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz. 1 litre sütten yaklaşık olarak 250 gr kadar lor peyniri elde edebilirsiniz.

Ev Yapımı Lor Peyniri , Homemade Ricotta

Ev yapımı lor peyniriniz artık hazır. Peyniri süzdükten sonra geriye kalan, duru ve yeşilimsi suyu, yani peynir altı suyunu sakın atmayın, bu suyu bir kavanoza koyup buzdolabında saklayabilirsiniz ve yapacağınız çorbalarda yada hamur işlerinde kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Lor Peyniri , Homemade Ricotta

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 yorum “Ev Yapımı Taze Lor Peyniri (Ricotta)”