Labne peynirini evde yapabileceğiniz hiç aklınıza geldimi? Evet hazırlanın bugün ev yapımı labne peyniri hazırlıyoruz. Doğru duydunuz, içeriğinden emin olduğunuz kendi imalatınız, ev yapımı labne peyniri 🙂 Sadece 2 malzeme ile ve yapması oldukça kolay. İnternetten evde peynir yapımını araştırırken tesadüfen buldum, üstelik çiğ sütten yapılmadığı için de aynen lor peyniri gibi brusella riski olmadan gönül rahatlığı ile taze halde tüketebileceğiniz bir peynir çeşidi. Normalde peynir mayası kullanılarak yapılan peynirleri evde yapmak biraz riskli çünkü, peynir yapmak için kullanılan sütün kaynatılmadan mayalanması gerekli, yani sütün belli bir sıcaklığın üzerine çıkmaması ve pastörizasyon işlemi yapılmamış yada kaynatılmamış olması gerekli (peynirin oluşabilmesi için gerekli olan sütteki bakterilerin kaybedilmemesi adına) işte bu sebepten, kaynatılmadan mayalanmış olan sütten elde edilen peynirler tuz ile salamura yapılıp bir süre bekletildikten sonra tüketilir. Hal böyle olunca pastörize süt veya kaynatılmış sütten yapabileceğimiz labne ve lor peynirini hem evde kolayca yapıyoruz hem de rahat rahat tüketiyoruz.

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri için Gerekli Malzemeler,

1 lt. süt

20 gr. beyaz peynir 

Kahvaltılık olarak alınmış kaliteli herhangi bir beyaz peyniri az bir miktar süt ile birlikte rondoya koyup iyice çekin, peynir büyük parçalar halinde kalmamalı yoksa istediğimiz sonucu elde edemeyiz.

Ev Yapımı Labne Peyniri

Yoğurt Makinesi ile Labne Yapımı;

Sütünüz pastörize ise (pastörize süt kullanacaksanız sadece günlük pastörize kullanın, uzun ömürlü süt kullanmayın) ve yoğurt yapma makineniz var ise hazırlamış olduğunuz peynirli karışımı soğuk süt ile karıştırarak direk yoğurt makinesinin kabına dökün ve makineyi çalıştırın. 5 saat kadar makinede mayalandırın.

Kendi kaynattığınız açık süt kullanacaksanız da, sütü iyice kaynattıktan sonra ılık iken veya tam soğuduktan sonra, yukarıdaki gibi aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

 Makinesiz Labne Yapımı;

Yoğurt makineniz yok ise hiç dert etmeyin, Labne peyniri yapımı yine de çok kolay, kullanacağınız pastörize günlük sütü yaklaşık 40-45 derece olacak kadar ısıtın, açık sütü ise iyice kaynattıktan sonra yine ılınması için bekletin. Dereceniz yok ise parmağınızı sütün içine batırdığınızda yanmayacak kadar sıcak olmalı.

***Not: Sıcaklığı ayarlarken, dereceniz yok ise; kaynar olmayacak fakat çok da ılık olmayacak şekilde olmalı ısısı. Bu ısıyı ayarlamanın en güzel yolu ise; serçe parmağınızı süte batırdığınızda biraç saniye içinde kalabilmeli fakat 3-4 saniye içinde parmağınızı sütten çekmenize sebep olacak kadar da sıcak olmalı. Yani ne çok ılık, ne de çok kaynar olmayacak, ikisinin arasında bir sıcaklıkta olacak.

Rondoda iyice karıştırıp ezdiğiniz peynirli süt karışımını mayalamak için hazırladığınız süte ekleyip bir kaşık ile karıştırın ve kabınızın ağzını kapatıp, evinizdeki fırınınızın içine koyup fırının kapağını kapatın. Önemli Not: Dikkat edin fırın çalışmıyor olmalı. Burada fırının içerisine koymaktaki amacımız hava almadığı için kapalı ortamda kendi sıcağını uzun süre muhafaza edeceğinden, mayalanma işlemi için ideal bir ortam oluşturması.

Fırın içerisinde mayalandırma haricinde, annelerimizin yoğurt mayalama usulü le de kabınızı havlu ve kalın mutfak örtüleri ile de sarabilirsiniz.

Her durumda Labne peynirinizi yaklaşık 5 saat kadar mayalanması için bekletin.

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Mayalanma süresinin sonunda, peyniri ilk önce buzdolabında yaklaşık 4-5 saat kadar bekletin, buzdolabına koyarken labneniz, bir miktar yoğurt kıvamında gibi görünecektir. Buzdolabında birkaç saat bekledikten sonra kıvamı biraz daha yoğunlaşacaktır. Bu sürenin sonunda artık süzme işlemine geçebilirsiniz. Bunun için bir tencerenin üzerine süzgeç koyun ve süzgecin üzerine de tülbenti yayın ve içerisine mayaladığınız labne peynirini dökün ve tülbentin ağzını da bağlayarak yaklaşık bir gece yada 5-6 saat kadar buzdolabında süzülmesi için bekletin. Mayalanma süresinin sonundaki aşamaları buzdolabında olmalı, oda sıcaklığında süzmemelisiniz.

İyice süzülen peyniri tülbentin içinden çıkararak, servis tabağına alabilirsiniz. İster tuzsuz isterseniz de bir miktar tuz ilave ederek kahvaltılarda yada tatlılarda tüketebilirsiniz. Süzdüğünüz peynirden çıkan yeşilimsi renkteki peynir altyı suyunu da atmayın, oldukça faydalı olan bu suyu, çorba yada kek gibi içerisine su yada süt eklemeniz gereken yemek ve pastalarda kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Labne Peyniri

Her Hafta Labne Peyniri yaptıktan sonra yazımı güncellemeye karar verdim ve sizlere daha yardımcı olacağını düşündüğüm aşağıdaki maddeleri toparladım;

Ev Yapımı Labne Peyniri’nin Temel Maddeleri;

 • Beyaz peynir ile 2-3 kaşık sütü rondonun içine koyup iyice karıştırın.
 • Ilık süte (yoğurt mayalayacak kadar ılık, yani parmağınızı içine batırdığınızda parmağınızı yakmayacak kadar sıcak olmalı ) beyaz peynirli karışımı ekleyin ve kaşık ile karıştırın.
 • Karışımı, hava almayacak ve ısısını koruyacak şekilde mayalanmaya bırakın.
 • Mayalama süresi sonunda kabın ağzını açıp tutup tutmadığını kontrol ettikten sonra tekrar kapağını kapatarak buzdolabına koyun.
 • Buzdolabında yeterince bekleyen labneyi, bir tülbente dökerek süzmeye bırakın.
 • Labneyi, süzülme aşamasında da buzdolabına koyun.
 • Temel olarak “mayalama”, “buzdolabında soğutma” ve “süzme” işlemleri için en iyi sonuçları; 
  • mayalama işleminde 5 saat,
  • soğutma işleminde 5 saat  
  • süzme aşamasında ise 1 gece boyunca bekletince alıyorum.
 • Süzme işlemi sonrasında Labne peyniri hazır.
 • Saklama kasesine alarak ağzı kapalı halde buzdolabında 1 hafta tazeliğini korur.

Kolay Gelsin…

 

48 thoughts on “Ev Yapımı Labne Peyniri

 1. Ilkinde pastorize gunluk sutu kaynatarak suzme peynirle mayaladim ayni sizin yaptiginiz gibi oldu sadece biraz suzme yogurt gibiydi .. bugun yine pastorize sutle yaptim ama kaynatmadm sadece isitttim bir de ezine peyniriyle mayaladim 9 saat sonra actim sut gibiydi hic tutmamisti cok uzuldum nerde hata yaptim acaba ilki oldu ikincisi olmadi 🙁

  1. Sütün ısısı ve peynirin cinsiyle alakalı. Bir de beyaz peynirin rondoda iyice ezilerek sütle karışması önemli tabi. Belki, bu halini kaynatarak içerisine yoğurt ekleyip, kestirip, lor peynire çevirmeyi deneyebilirsiniz 🙂 Kolay gelsin…

 2. Tarifi baska sitede gordum fakat peyniri catalla ezin diyordu ondan tutmadi elimde kaldi ne yapsam bilemiyorum (ilk yorumum bir web sitesine)

  1. Peyniri çatalla ezerseniz (yukarıda da belirttiğim gibi) ne yazık ki mayalanmayı sağlayamazsınız. Tüm işlemlere baştan başlayarak, peyniri rondoda iyice ezerek (bir miktar süt ile) aşamaları takip ettiğinizde, eminim güzel sonuçlar elde edersiniz. Kolaylıklar diliyorum.

 3. Merhaba, benim makinamda süzme yoğurt yapmakabı var. Yani kabın içind e süzgeci var. Oyle yapsam sonradan yine tülbentle süzmeme gerek var mı? Bir de light süt olur mu?

  1. Merhabalar, yoğurt makinasının süzme aparatı ile de olur tabiki. Lakin uzun ömürlü ve işlemden geçmiş sütleri kullanmamanızı öneririm. Kolaylıklar diliyorum 🙂

  1. sütün kalitesine göre labne miktarı değişir ama yaklaşık 250-300 gr labne elde edebilirsiniz.

 4. Merhaba mayalama ve dolapta bekletme süreleri 5-6 saatten fazla olsa sıkıntı olur mu? Çalıştığım için geceden mayalasam, sabah dolaba kaldırsam, işten gelince süzme işlemi yapsam diye düşündüm bu kadar uzun süre dolapta beklemesi sıkıtı yaratır mı acaba? Çok teşekkürler.

  1. Dolapta bekleme süresi uzun olursa bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. KOlay gelsin 🙂

  1. Merhabalar Nergis hanım, evet her durumda süzme işlemi yapılması gerekiyor ve bu işlem sırasında ekşimemesi için de buzdolabında olması gerekiyor. umarım güzel sonuçlar alırsınız. Sevgiler.

 5. Ben harfiyen yaptim. Bimin suzme peynirinden kullandim cokta güzel gitti her aşama fakat tadı labne değilde sanki süzme yogurt gibi. Satin labnenin tadını yakalamak icin ne yapmak gerekiyor

  1. kullandığınız süzme peynir’den dolayı olabilir lezzet farkı. ben genelde sütaş’ın tam yağlı beyaz peynirini kullanıyorum.

    1. Kumaş satan yerlerde tülbent bulunuyor. Ama o zamana kadar en pratik yolu, kağıt havluyu bir süzgecin üzerine tamamını kaplayacak kadar ve tek kat halinde yayarak da süzebilirsiniz. Lakin bu işlemi sadece etrafımdan duydum, ben denemedim. Belirtmek isterim 🙂

 6. Selamlar, ilk yaptığımda tutmuştu ikinci yaptığım tutmadı. Hala süt gibi olan peyniri ocağa koyup çok az kaynattım hepsi pıhtı pıhtı büyük parçalar halinde kesildi. Şimdi bu ne peyniri oldu acaba? Hellim gibi dokusu :/

  1. Sanırım, lor peyniri olmuş sizinki. Belki süt biraz eskidir veya aşamalarda farkında olmadan değişiklik yapmış olabilirsiniz, bir miktar ince bir iş çünkü. ama umarım tekrar dener ve güzel sonuçlar alırsınız.

 7. Merhaba. Tarifinizi denedim. Tencere içerisinde firinda mayaladım. Sabah hala süt şeklindeydi. Bir umut dolapta biraz beklettim ama değişen birşey olmadı. Güzel yağlı bir beyaz peynir kullandım. Parmağim 5 saniye içinde durabilecek isidaydi. Tarife harfiyen uydum hata nerde bilemiyorum. Acaba daha fazla peynir kullanmam mi gerekiyor? Yada isitilmamis firinda tutması mi daha zordur?

  1. Yoğurt mayalarken sütü hangi yöntem ile sıcak tutuyorsanız, yani alıştığınız mayalama yöntemi hangisi ise, Labne yaparken de oşekilde mayalamayı deneyin, peynir miktarı tarifte yazan oranlarda güzel tutuyor, ve peyniri rondodan geçirdiğinizde sütle birlkte pek pütür kalmaması gerekiyor. İlk denemelerde miktarı yarım ölçü yapın isterseniz. Umarım sizin sonuç ta bir dahaki sefere başarılı olur.

 8. Merhaba ben de yaptim cok guzel oldu peki bu yaptigimiz labneyi bir sonraki sefere maya olarak kullanabiliyor muyuz?

  1. Elinize sağlık. Bu labneyi maya olarak kullanmıyoruz, her seferinde aynı şekilde beyaz peynir ile mayalıyoruz. Afiyet olsun…

 9. Ben denedim olmadı yoğurt mayası gibi mayalandı acaba daha da tutmam mı gerekiyordu 12 saat de buzdolabında tuttum niye olmadı

  1. Son olarak da süzme işlemini yapmış olmanız gerek. Süzme işleminden önce çok katı bi kıvamı olmuyor çünkü. Belki atladığınız bir nokta vardır? Yukarıdaki tüm aşamaları, atlamadan dikkatlice yapmak gerekiyor.

 10. Merhaba peynir olarak nasıl bir peynir kullanmamız gerekiyor? Süzme peynir olurmu acaba?

  1. Sadece klasik beyaz peynir ile yapıyorum. Süzme peynir ile hiç denemediğim için net bir şey söyleyemem, aynı sonucu vermeyebilir. Sevgiler.

 11. Ben de denedim fakat suzdurcem rağmen civik vlbir yoğurt gibi oldu.tekrar suzeyim diyorum.nerde yanlış yaptım anlamadim

  1. Bana gelen geri dönüşlerden anladığım kadarı ile, ilk denemede bazı noktaları atlayabiliyorsunuz sanırım, tekrar deneyip, tüm adımları aynı şekilde uygulayanlardan güzel dönüşler alıyorum. Biraz ince bir iş gibi ama aşamaları dikkatlice uygulayınca umarım güzel sonuçlar elde edersiniz.

 12. ilk labne için herhangi bir beyaz peynir kullandık diyelim, sonraki labne için maya olarak yapmış olduğum labneyi kullanabiliyor muyuz yoksa her defasında beyaz peynir kullanılması mı gerekiyor labne için?

  1. Ben her defasında beyaz peynir kullanarak yaptım, farklı bir yol denemedim. Yapmış olduğumuz labneyi maya olarak kullanırsak sonucun, süzme yoğurt tadına daha yakın olacağını düşünüyorum.

 13. Ben kendi yaptığım lorla labne yaptım, cok da güzel kıvamlı bir labne oldu ama tadı daha çok süzme yoğurt tadında. Sizinkiler de öyle mi?

  1. Lor peyniri ile denememiştim, sonucunu paylaştığınız için teşekkürler. Benim yaptığım labneler, süzme yoğurttan ziyade, hazır aldığımız labne peyniri tadında oluyor. Gerçi labne peynirinin kendisi de zaten hafiften süzme yoğurdu andırdığı için, ona da benziyor diyebiliriz. Bir de beyaz peynir ile deneyip kıyaslayabilirsiniz. Sevgiler.

 14. Merhaba, labneyi bebeğim için yapmayı planlıyorum. Evde yaptığımız lor ile mayalasak tutar mı?

  1. Merhabalar, lor ile hiç denemedim, o yüzden yorum yapamıyacağım. Eğer deneyecek olursanız, sonucunu bizimle de paylaşırsanız sevinirim. Ben de merak ettim şimdi 🙂 Sevgiler.

 15. Sitenizi yeni keşfettim ve tek kelime ile hayran kaldım yorum yapma alışkanlığım hiç yoktur ancak dayanamadım:)) elinize yüreğinize sağlık, sadık bir takipçiniz daha var artık. Sevgiyle kalın…

  1. Çok teşekkür ederim Dilek hanım, böyle yorumlar almak beni çok mutlu ediyor. Her türlü yorum ve önerilerinizi bekliyorum, denemelerinizin sonuçlarını da tabiki 🙂 Yeni paylaşımlarda görüşmek dileği ile. Sevgiler…

 16. Sonunda ben de labne yaptım, tadı aynı gerçek labne gibi oldu 🙂 Tuzsuz olduğu için galiba çabuk tüketmemiz gerekiyor, daha uzun süre dayanması için nekadar tuz atmam gerekir?

  1. Labne peynir hiç tuz atılmadan yaklaşık 1 hafta kadar buzdolabında tazeliğini korur. Daha uzun süre kalmasını isterseniz, 300 gr. labne için 1/2 çay kaşığı veyaz kendi damak zevkinize göre tuz ekleyerek karıştırdıktan sonra 15 gün kadar bekleyebilir ama daha uzun dayanmaz. Yine de labneyi mümkün olduğunca tuzsuz tüketmekte fayda var 🙂 Kolay gelsin.

 17. Labnenin bu kadar başarılı olacağını tahmin etmemiştim, gerçekten hazır aldığımız labne tadında, hatta daha güzel. Şimdiye kadar labneye verdiğim paralara acıdım doğrusu! Çok ama çok teşekkürler royal kuki 🙂

  1. Bu şekilde dönüşler almak beni çok mutlu ediyor. Teşekkürler Zeynep hanım.

 18. Merhabalar, fırının içinde mayalamak istersek öncesinde fırını ısıtmamız gereklimi? Teşekkürler.

  1. Fırını ısıtmanıza hiç gerek yok. Buradaki amaç havlu vb. gibi materyaller ile sarmak yerine, hava almayan ve kendi ısısını koruyabileceği bir ortam oluşturmak. Fırın bunun için oldukça iyi görev görüyor. Kolay gelsin.

 19. Mayalandırdıktan sonra buzdolabında bekletmeden direk süzdüm cok fazla su çıktı labne miktarı az oldu. Acaba önce dolapta bekletmediğim için olabilirmi, okadar fark yaratırmı?

  1. Merhaba Nurhan hanım, Labneyi mayaladıktan sonra mutlaka ama mutlaka birkaç saat buzdolabında kendi kabının içinde dinlendirmelisiniz. Bu sayede biraz daha koyulaşacak ve süzerken elinizde daha yoğun kıvamlı bir karışım olacaktır. Aksi halde sizin de dediğiniz gibi az miktarda labne elde edersiniz, çoğu tülbentten süzülerek alta akar.

 20. Evde labne yapabileceğimi bilmiyordum, şimdi öğrendim. Gerçekten süper fikir. hemen deneyip sonucu sizinle paylaşmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.