Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Paylaş

Labne peynirini evde yapabileceğiniz hiç aklınıza geldimi? Evet hazırlanın bugün ev yapımı labne peyniri hazırlıyoruz. Doğru duydunuz, içeriğinden emin olduğunuz kendi imalatınız, ev yapımı labne peyniri 🙂 Sadece 2 malzeme ile ve yapması oldukça kolay. İnternetten evde peynir yapımını araştırırken tesadüfen buldum, üstelik çiğ sütten yapılmadığı için de aynen lor peyniri gibi brusella riski olmadan gönül rahatlığı ile taze halde tüketebileceğiniz bir peynir çeşidi. Normalde peynir mayası kullanılarak yapılan peynirleri evde yapmak biraz riskli çünkü, peynir yapmak için kullanılan sütün kaynatılmadan mayalanması gerekli, yani sütün belli bir sıcaklığın üzerine çıkmaması ve pastörizasyon işlemi yapılmamış yada kaynatılmamış olması gerekli (peynirin oluşabilmesi için gerekli olan sütteki bakterilerin kaybedilmemesi adına) işte bu sebepten, kaynatılmadan mayalanmış olan sütten elde edilen peynirler tuz ile salamura yapılıp bir süre bekletildikten sonra tüketilir. Hal böyle olunca pastörize süt veya kaynatılmış sütten yapabileceğimiz labne ve lor peynirini hem evde kolayca yapıyoruz hem de rahat rahat tüketiyoruz.

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri için Gerekli Malzemeler,

1 lt. süt

20 gr. beyaz peynir 

Kahvaltılık olarak alınmış kaliteli herhangi bir beyaz peyniri az bir miktar süt ile birlikte rondoya koyup iyice çekin, peynir büyük parçalar halinde kalmamalı yoksa istediğimiz sonucu elde edemeyiz.

Ev Yapımı Labne Peyniri

Yoğurt Makinesi ile Labne Yapımı;

Sütünüz pastörize ise (pastörize süt kullanacaksanız sadece günlük pastörize kullanın, uzun ömürlü süt kullanmayın) ve yoğurt yapma makineniz var ise hazırlamış olduğunuz peynirli karışımı soğuk süt ile karıştırarak direk yoğurt makinesinin kabına dökün ve makineyi çalıştırın. 5 saat kadar makinede mayalandırın.

Kendi kaynattığınız açık süt kullanacaksanız da, sütü iyice kaynattıktan sonra ılık iken veya tam soğuduktan sonra, yukarıdaki gibi aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

 Makinesiz Labne Yapımı;

Yoğurt makineniz yok ise hiç dert etmeyin, Labne peyniri yapımı yine de çok kolay, kullanacağınız pastörize günlük sütü yaklaşık 40-45 derece olacak kadar ısıtın, açık sütü ise iyice kaynattıktan sonra yine ılınması için bekletin. Dereceniz yok ise parmağınızı sütün içine batırdığınızda yanmayacak kadar sıcak olmalı.

***Not: Sıcaklığı ayarlarken, dereceniz yok ise; kaynar olmayacak fakat çok da ılık olmayacak şekilde olmalı ısısı. Bu ısıyı ayarlamanın en güzel yolu ise; serçe parmağınızı süte batırdığınızda biraç saniye içinde kalabilmeli fakat 3-4 saniye içinde parmağınızı sütten çekmenize sebep olacak kadar da sıcak olmalı. Yani ne çok ılık, ne de çok kaynar olmayacak, ikisinin arasında bir sıcaklıkta olacak.

Rondoda iyice karıştırıp ezdiğiniz peynirli süt karışımını mayalamak için hazırladığınız süte ekleyip bir kaşık ile karıştırın ve kabınızın ağzını kapatıp, evinizdeki fırınınızın içine koyup fırının kapağını kapatın. Önemli Not: Dikkat edin fırın çalışmıyor olmalı. Burada fırının içerisine koymaktaki amacımız hava almadığı için kapalı ortamda kendi sıcağını uzun süre muhafaza edeceğinden, mayalanma işlemi için ideal bir ortam oluşturması.

Fırın içerisinde mayalandırma haricinde, annelerimizin yoğurt mayalama usulü le de kabınızı havlu ve kalın mutfak örtüleri ile de sarabilirsiniz.

Her durumda Labne peynirinizi yaklaşık 5 saat kadar mayalanması için bekletin.

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Ev Yapımı Labne Peyniri

Mayalanma süresinin sonunda, peyniri ilk önce buzdolabında yaklaşık 4-5 saat kadar bekletin, buzdolabına koyarken labneniz, bir miktar yoğurt kıvamında gibi görünecektir. Buzdolabında birkaç saat bekledikten sonra kıvamı biraz daha yoğunlaşacaktır. Bu sürenin sonunda artık süzme işlemine geçebilirsiniz. Bunun için bir tencerenin üzerine süzgeç koyun ve süzgecin üzerine de tülbenti yayın ve içerisine mayaladığınız labne peynirini dökün ve tülbentin ağzını da bağlayarak yaklaşık bir gece yada 5-6 saat kadar buzdolabında süzülmesi için bekletin. Mayalanma süresinin sonundaki aşamaları buzdolabında olmalı, oda sıcaklığında süzmemelisiniz.

İyice süzülen peyniri tülbentin içinden çıkararak, servis tabağına alabilirsiniz. İster tuzsuz isterseniz de bir miktar tuz ilave ederek kahvaltılarda yada tatlılarda tüketebilirsiniz. Süzdüğünüz peynirden çıkan yeşilimsi renkteki peynir altyı suyunu da atmayın, oldukça faydalı olan bu suyu, çorba yada kek gibi içerisine su yada süt eklemeniz gereken yemek ve pastalarda kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Labne Peyniri

Her Hafta Labne Peyniri yaptıktan sonra yazımı güncellemeye karar verdim ve sizlere daha yardımcı olacağını düşündüğüm aşağıdaki maddeleri toparladım;

Ev Yapımı Labne Peyniri’nin Temel Maddeleri;

 • Beyaz peynir ile 2-3 kaşık sütü rondonun içine koyup iyice karıştırın.
 • Ilık süte (yoğurt mayalayacak kadar ılık, yani parmağınızı içine batırdığınızda parmağınızı yakmayacak kadar sıcak olmalı ) beyaz peynirli karışımı ekleyin ve kaşık ile karıştırın.
 • Karışımı, hava almayacak ve ısısını koruyacak şekilde mayalanmaya bırakın.
 • Mayalama süresi sonunda kabın ağzını açıp tutup tutmadığını kontrol ettikten sonra tekrar kapağını kapatarak buzdolabına koyun.
 • Buzdolabında yeterince bekleyen labneyi, bir tülbente dökerek süzmeye bırakın.
 • Labneyi, süzülme aşamasında da buzdolabına koyun.
 • Temel olarak “mayalama”, “buzdolabında soğutma” ve “süzme” işlemleri için en iyi sonuçları; 
  • mayalama işleminde 5 saat,
  • soğutma işleminde 5 saat  
  • süzme aşamasında ise 1 gece boyunca bekletince alıyorum.
 • Süzme işlemi sonrasında Labne peyniri hazır.
 • Saklama kasesine alarak ağzı kapalı halde buzdolabında 1 hafta tazeliğini korur.

Kolay Gelsin…

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

50 yorum “Ev Yapımı Labne Peyniri”