Haşhaşlı Çörek

Ev Yapımı Haşhaşlı Çörekler

Paylaş

Genelde, ekmek fırınlarında rastladığımız ve hazır olarak aldığımız bu hamur işini, biraz uğraşı ile evde yapabiliriz, böylece fırından yeni çıkmış, sıcacık aynı zamanda da ev yapımı haşhaşlı çörekler gönül rahatlığı ile yenilebilir, tabi miktarı abartmamak şartı ile;)

Benim çöreklerimin, haşhaşları hamurun arasına serdikten sonra rulo yaparken ve keserken biraz aktılar! bu aşamada her tarafım haşhaş ezmesi oldu diyebilirim, sizin de başınıza gelebilir, çok dert etmeyin, bu sayede çöreklerin her tarafı bol haşhaşa bulanmış gibi oluyor ve pişince gayet güzel oluyorlar 🙂 Sanırım ben haşhaşlı çörek için daha lezzetli olsun istediğimden normalinden biraz fazla iç malzeme kullandım!

Lafı fazla uzatmadan isterseniz bugünkü ev yapımı haşhaşlı çörekler için tarifimize geçelim…

Ev yapımı haşhaşlı çörekler

Ev Yapımı Haşhaşlı Çörekler için Gerekli Malzemeler;

Hamuru için;

Haşhaşlı çörek hamuru için, mayalı poğaça tarifimizdeki hamur ölçülerimizi kullanabilirsiniz.

İç Harcı için;

100 gr. haşhaş ezmesi

4-5 yemek kaşığı zeytinyağı

Ev yapımı haşhaşlı çörekler

Haşhaşlı çörek hazırlamaya ilk önce hamuru hazırlamakla başlıyoruz. Her zamanki gibi mayalı hamuru yoğurduktan sonra mayalanması için yaklaşık 1 saat kadar ılık ve hava almayan bir yerde beklemeye alıyoruz.

Hamur mayalırken, diğer taraftan içine süreceğimiz haşhaşlı harcı hazırlayabiliriz. Harç dediysem öyle fazla uğraşı gerektiren bişe değil 🙂 Haşhaş ezmesini bir kabın içerisine alıp üzerine zeytinyağını ekleyin ve iyice karıştırın.

Ev yapımı haşhaşlı çörekler

Mayalanıp 2 katına çıkan hamuru alıyoruz ve un serptiğimiz bir yüzeyde merdane ile dikdörtgen şeklinde açıyoruz. Açtığımız hamurun üzerine, haşhaşlı harcı heryerine gelecek şekilde sürüyoruz, ardından hamurun uzun kenarından rulo yapıyoruz.

Ev yapımı haşhaşlı çörekler

Bu aşamada yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi benim harç biraz fazla olduğu için rulo yaparken bir miktar etrafından taştı 🙂

Rulo olan hamuru eşit aralıklarla bir bıçak ile kesip fırın kabına, aralıklı olarak dizin ve hava almayan bir yerde 40-45 dakika kadar mayalanması için bekletin.

Ev yapımı haşhaşlı çörekler

İlk başta geniş aralıklarla dizdiğim ev yapımı haşhaşlı çörekler, bir miktar mayalandıktan sonra yukarıdaki fotoğrafta da göründüğü üzere, kabararak, hepsi birbirine yapıştı ve tüm kalıbı doldurdular.

Bu arada arkadaki küçük kap neyin nesi demeyin, kızımın yaptığı minik hamur topakları var onun içinde ve onlar da pişmeyi bekliyorlar 🙂

Ev yapımı haşhaşlı çörekler

Veee kuzumun yaptığı çöreklerle benim ev yapımı haşhaşlı çörekler fırından çıktılar :))

Ev yapımı haşhaşlı çörekler

Hepinize afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Ev Yapımı Haşhaşlı Çörekler”