Etimek Tatlısı

Etimek Tatlısı

Paylaş

Yine bir klasik, yine çocukluğumdan kalan, her yediğimde eskileri anımsadığım hem güzel, hem de bir o kadar da kolay tatlılardan biri; etimek tatlısı. Eskiden yani bizler küçükken, henüz tramisu ve kedi dili ile tanışmamışken, tuzsuz etimeğin şerbet ile ıslatılıp ardından kremayla birleştirilmesinden yapılan bu tatlı en sevdiklerimdendi. Belki de italyanların tramisularına rakip olması gereken ama bence hakettiği popülerliği yakalayamamış bir tatlı bu. Etimekli tatlının lezzetini bilenler zaten bilir, bilmeyenler için de şiddetle tavsiye ederim, markete bir gittiğinizde bir paket tuzsuz etimek alın evde bulunsun, ne zaman ihtiyac duyacağınız hiç belli olmaz 😉

Etimek tatlısının üzerini, çok ince olmayacak şekilde çekilmiş fıstık, ceviz veya fındık ile süsleyebilirsiniz. Ben bu kez antep fıstığı kullandım, ama ceviz de çok yakışıyor. Hadi bakalım tatlımızın tarifine geçelim artık…

Etimek Tatlısı

Etimek Tatlısı için Gerekli Malzemeler;

1 paket tuzsuz etimek

Şerbeti için;

2 su bardağı toz şeker

2 su bardağı su

3-4 damla limon suyu

Kreması için;

1 lt süt

1/2 su bardağı toz şeker

1/4 su bardağı un

1/2 su bardağı mısır nişastası

 1 paket vanilya

Üzerine; iri doğranmış antep fıstığı

Etimek Tatlısı

Etimek tatlısı yapmaya ilk önce etimekleri tepsiye dizerek başlayalım, bir paketin tamamını alabilecek büyüklükte bir tepsi seçmelisiniz.

Tatlımızın şerbeti için toz şeker ve suyu küçük bir tencereye koyup kaynatalım, kaynamaya başladıktan sonra limon suyunu ekleyelim. Şerbet biraz koyulaşmaya başladığında altını kapatalım ve sıcakken, tepsiye dizmiş olduğumuz etimeklerin üzerine kaşık kaşık dökelim. Tüm etimekler eşit miktarda ıslatılmalı, etimeklerin kenarları daha sert olduğundan oralara da şerbetin yeterince gelmiş olmasına dikkat edelim. Etimeklerin kuru hiçbir yerleri kalmamalı. Buna dikkat edelim. Kalan şerbetin tamamını etimeklerin üzerine dökelim. İlk başta şerbet size fazla gibi görünebilir, ama bekledikçe etimekler şerbeti çekecektir.

Etimeklerin üzerine sıcak şerbeti döktükten sonra tepsinin üzerini kapatarak, en az 1 saat kadar bekletelim. Bu süre etimeklerin şerbeti çekip yeterince yumuşamalarını sağlayacaktır.

Etimek tatlısının kremasını hazırlayabiliriz artık. Toz şeker, un, mısır nişastası ve vanilyayı bir tencere içinde karıştıralım ve üzerine sütü de ekleyip ocağın üzerinde orta ateşte karıştırarak pişirelim.

Krema ve muhallebi hazırlarken, topaklanmaması için önce kuru malzemeleri birbirleri ile karıştırıp son olarak üzerine sütü ilave edin, ayrıca pişirirken de sürekli karıştırın. Aksi halde krema topak topak olur ki! o topakları yok etmeye çalışmak da ayrı bir eziyet haline gelebilir.

Krema kaynamaya başladıktan sonra 2-3 dakika daha karıştırarak pişirelim ve katılaşmaya başladıktan sonra altını kapatalım.

Tatlımızın kremasını da yine sıcakken ıslatmış olduğumuz ve şerbetlerini çekmiş olan etimeklerin üzerine eşit şekilde dökerek bir spatula ile her tarafına yayalım.

Kremanın üzerine de iri doğradığımız antep fıstığını (veya ceviz) serpelim.

Etimek tatlımızın üzerini kurumaması için örtelim ve önce bir kenarda oda sıcaklığına gelene kadar bekletelim, ardından da buzdolabına koyarak en az 1 saat soğuması için bekletelim. Servis yapana kadar da buzdolabında kalmalı.

Etimek Tatlısı

Etimek tatlısı servise hazır, hem kolay hem de bir o kadar güzel bir tatlı alternatifi. Yapılması gereken tatlılar listesine ekleyin 😉

Afiyet olsun….


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Etimek Tatlısı”