Elmalı Pay , Apple Pie

Elmalı Pay

Paylaş

Her zaman yaptığım elmalı pay tarifinin dışında farklı bir tarif denemesi yaptım bu kez. Aslında ilk başta biraz tereddüt etmedim değil. İç malzeme açısından aynı, bildiğiniz elmalı pay, fakat hamur olarak biraz değişik. İşte bu sebepten,bir taraftan yeni birşey denemek isterken, diğer taraftan da, ya sonuç hüsran olursa diye düşünerek girdim mutfağa. Sanırım bazı şeyleri çok da düşünmeden yapmak gerekiyor. Netice itibari ile, tatlı ertesi güne kalmadı bile! oldukça başarılı bir deneme oldu.

Elmalı Pay , Apple Pie

Bu elmalı pay hamuru normalden biraz daha sıkı bir hamur ve  piştikten sonra keserken dağılmaması ise en güzel tarafı. Klasik elmalı pay hamuru ise buna oranla çok daha gevrek ve çabuk dağılıyor. Lezzet açısından, birbirlerinden farklı ve tercih açısından ise tamamen damak tadına bağlı.

Elmalı Pay için Gerekli Malzemeler,

Hamur için,

500 gr. un

250 gr. tereyağı (soğuk ve küp küp kesilmiş)

100 gr. pudraşekeri

1/2 çay kaşığı tuz

2 yumurta

2 yemek kaşığı süt

85 gr. tereyağı (minik parçalar halinde üzerine koymak için)

Elmalı Harç için:

750 gr. elma (kabukları soyulmuş ve doğranmış)

100 gr. pudra şekeri

1 yemek kaşığı limon suyu

1 paket şekerli vanilin

1/2 tatlı kaşığı tarçın
Elmalı Pay , Apple PieUn, tuz ve pudra şekerini karıştırarak elekten geçirin. Karıştırma kabına alarak üzerine küp küp doğranmış soğuk tereyağını ekleyin ve karıştırın, yumurtaları tek tek ekleyerek iyice karıştırın, karııştırmaya devam ederken 2 yemek kaşığı sütü de ekleyin. Hamuru çok fazla yoğurmamaya gayret gösterin. Karıştırma kabından hamuru çıkararak eliniz ile top şeklini vererek streç filme sarın ve buzdolabında yarım saat kadar dinlendirin.
Elmalı Pay , Apple Pie

Diğer taraftan doğranmış elmaları genişce bir kabın içersinde önce limon suyu ile karıştırın, ardından pudra şekeri, tarçın ve vanilin ekleyerek tüm malzemeyi elmalar ile karıştırın.

Buzdolabından çıkardığınız hamuru 2 eşit parçaya bölün ve yaklaşık 28 cm.çapındaki yuvarlak pay kalıbını kaplayacak büyüklükte ilk parçayı açın.

Kalıba açtığınız hamuru sererek kenarlarındaki fazlalığı kesin. Hazırlamış olduğunuz elmalı harcı içine güzelce yayın.

Ayırmış olduğunuz hamurun diğer yarısını da aynı şekilde açın. Elmaların üzerine yerleştirmeden önce üzerini yıldız şekilli kesici ile keserek, yada istediğiniz farklı şekillerde kestikten sonra kabın üzerine yayın ve kenarlarını bastırarak alttaki hamur ile birleşmesini sağlayın. Kenarlardaki fazlalıkları bir bıçak yardımı ile kesin.
Elmalı Pay , Apple Pie

Kesmiş olduğunuz boşlukların içerisine, minik küpler halinde doğradınız 85 gr. tereyağını ekleyin.

Hamurdan kesmiş olduğunuz şekilleri de en üste açık kısımları fazla kapatmayacak şekilde yerleştirerek şekil verin.

180 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 45 dakika ya da üzeri altın rengini alana kadar pişirin.


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir