Dereotlu Peynirli Açma

Dereotlu Peynirli Açma

Paylaş

Bazı zamanlarda sırf evdeki malzemeler bozulmadan onları kullanmak için mutfağa girip birşeyler pişirdiğiniz oluyormu? itiraf edeyim benim oluyor, işte o günlerden birinde evdeki dereotunu kullanmak için dereotlu peynirli açma yapmaya kalktım. Dereotu çok çabuk bozulabilen bir yeşillik olduğundan hemen kullanmak gerekiyor. Geçen gün market alışverişi sırasında dereotlarını yeşil yeşil görünce dayanamadım, aklımda onu kullanacağım herhangi bir şey olmamasına rağmen sırf güzel göründükleri için almadan edemediğim dereotlarını, bugün ne yapsam diye düşünürken aklıma geldi; dereotlu peynirli açma yapma fikri. Bu açmaların yapım şekli, hem kolay hem de değişik, ortaya da oldukça farklı bir açma çıkıyor. Dereotu sevmeyenler, sadece peynir ile veya, boş olarak sırf tereyağlı biçimde yapabilirler.

 Fotoğraflardan da gördüğünüz üzere, ben dereotunu biraz fazlaca kullandım, abartmışım galiba 🙂

Dereotlu Peynirli Açma

Dereotlu Peynirli Açma için Gerekli Malzemeler;

Açma Hamuru için;

3 su bardağı un

1 su bardağı ılık süt

1/2 paket yaş maya

1/2 su bardağı zeytinyağı

2 yemek kaşığı toz şeker

2 çay kaşığı tuz

Arasına sürmek için;

2 yemek kaşığı tereyağı (hafifçe eritilmiş ve soğumuş)

İç malzemesi;

bir tutam dereotu

100 gr kadar sert tuzlu peynir (erimeyen cins peynir olmalı)

Dereotlu Peynirli Açma

Açma hamuru için yaş mayayı ılık sütün içinde bir miktar toz şeker ile birlikte eritiyoruz. Karıştırma kabımıza un, kalan şekeri, tuzu ve zeytinyağını koyduktan sonra içerisinde mayayı erittiğimiz sütü de ekleyerek hamuru güzelce yoğuruyoruz. Hamurumuzun üzerini kapatarak ılık bir ortamda mayalanması için yaklaşık 1 saat kadar bekletiyoruz.

Mayalanan hamuru iki eşit parçaya bölerek dikdörtgen şeklinde açıyoruz. Tabiki açtığımız dikdörtgen çok düzgün olmayacak, dert etmeyin, sadece açabildiğiniz şekilde açın. Ardından bir hamur kesici yardımı ile açmış olduğunuz hamurun kenarlarını, ortada düzgün bir dikdörtgen oluşturacak şekilde kesin. (Yukarıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz)

Bir kabın içerisinde tereyağını hafifçe eritip soğuması için önceden bir kenara alın. Çok soğumasına gerek yok, tekrar katılaşmadan önce terayağını alıp açmış olduğunuz dikdörtgen şeklindeki açma hamurunun üzerine bir fırça yardımı ile sürün(Yukarıdaki 2. küçük fotoğraf). Tereyağını hamurun her tarafına güzelce ve eşit olarak sürdükten sonra, peynirli ve dereotlu iç harcınızı hamurun her tarafına serpin(yukarıdaki 3. küçük fotodaki gibi).

Açma hamurunun geniş tarafından rulo yapın ve yapmış olduğunuz ruloyu eşit aralıklarla kesin (4. küçük fotoğraftaki gibi.)

Kesmiş olduğunuz küçük ruloları yukarıdaki 5. küçük fotoğrafta gördüğünüz şekilde bir pipet veya farklı bir çubuk ile orta kısmından bastırarak orta kısmı içe doğru indirip, yan kısımların yukarı çıkmasını sağlayın. Tüm kestiğiniz küçük rulo parçalarına aynı işemi uygulayın ve her birini yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin.

Benim yaptığım açmaların her boyutları birbiriyle aynı olmadılar, irili ufaklı kesmişim. Böyle olunca da ortaya farklı farklı şekillerde açmalar çıktı… 🙂

Açma hamurunun diğer yarısını da aynı şekilde yapın. Açmaların üzerine kalan tereyağını fırça ile sürün.

Dereotlu Peynirli Açma

Dereotlu peynirli açma tepsisini fırına koyun ve 190 dereyece ayarlayın. Açmaların üzerleri nar gibi kızarana kadar, altı ve üstünün eşit olarak kızarmasına dikkat ederek pişirin.

Dereotlu Peynirli Açma

Dereotlu peynirli açma fırındayken çayımı da demledim ve açmalar fırından çıkar çıkmaz da çayımı doldurdum, ama yemeden önce fotoğraflarını çekmem gerektiği aklıma gelince bir yandan açmamı tırtıklayıp bir yandan da fotoğrafları çektim, eğer çekmeseydim sonraya fotoğrafını çekecek açma kalmayabilirdi, kii netekim öyle de oldu 🙂

Size de bu dereotlu peynirli açmayı yaptıktan sonra çayınızı da alın, vakit kaybetmeden sıcak sıcak güzelce yiyin derim 😉


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Dereotlu Peynirli Açma”