Çilek Marmelatı

Paylaş

Çilek mevsimi sona ermeden önce, çilek marmelatı yapıp şimdiden kış hazırlıklarına başladık. Gerçi marmelatı yaptıktan sonra hemen yemeye de başladığımız için şimdiden kavanozun birini yarıladık bile!

Çileğin bizde hep reçeli yapılırdı, reçelin içinden tek tek çilekleri seçilip öyle yenir, geriye de suyu kalırdı, her seferinde o reçel suyunu nasıl kullanacağımı bilemezdim. Hal böyle olunca son iki senedir çilek reçeli yapmaktan vazgeçtim, onun yerine marmelat yapıyorum, hem suyuda yenmiş oluyor hemde yiyen herkes reçelden daha güzel olduğunu söylüyor.

Reçel yaparken toz şeker ve meyve genelde eşit miktarda kullanılır, ben o oranı kendime göre değiştirdim şekeri daha az kullanıyorum. Çilek marmelatını da az şekerli yaptım, yerken çileğin tadı ve kokusu daha yoğun geliyor ve daha hafif bir lezzet oluyor.

çilek marmelatı , strawberry marmelade

Çilek Marmelatı için Gerekli Malzemeler,

1 kg çilek

700 gr. toz şeker

2 yemek kaşığı limon suyu

çilek marmelati, strawberry marmalade

Çileklerimizi yıkayıp, saplarından ayırıyoruz, ben genelde meyve ve sebzeleri yıkadıktan sonra bir kaç dakika sirkeli suda bekletiyorum. Çilekleri de yine öyle yaptım, sirkeli suda beklettikten sonra, durulamadan da kullanabilirsiniz fakat sirke kokusu sizi rahatsız ediyorsa tekrar sudan geçirip öyle kullanabilirsiniz.

çilek marmelatı , strawberry marmalade

Çilekleri rondodan geçirip, tencereye alın ve üzerine toz şeker ilave edip, orta hararetli ocağın üzerinde pişmeye bırakın.

NOT:

** Çilek Marmelatı yerine Çilek Reçeli yapmak isterseniz de yine aynı ölçüleri kullanabilirsiniz. Reçel yaparken izleyeceğiniz yol biraz daha farklı, bunun için çilekleri rondodan geçirmek yerine, tüm hali ile tencereye koyup, toz şekeri de üzerine ilave edin. Çileklerin sulanması için bir gece yada en azından 4-5 saat çilek ve şekeri ağzı kapalı olarak tencerede bekletmeniz gerekir. Yeterince sulandıktan sonra pişirme işlemine geçebilirsiniz.

Marmelat yaparken, çilekleri rondodan geçirdiğimizde yeterince sulandıkları için bekletmemize gerek kalmıyor. Bu açıdan da marmelat yapımı, reçel yapımından daha pratik hale geliyor.

çilek marmelatı , strawberry marmalade

Kaynamaya başladıktan sonra, marmelatın üzerinde oluşan köpükleri kaşık yada kevgir yardımı ile alın. Yaklaşık 20 dakika kadar kaynattıktan sonra limon suyunu ekleyin ve 5-10 dakika daha kaynatıp ocaktan alın.

çilek marmelatı

Kaynar su ile steril ettiğiniz kavanoz ve kavanoz kapaklarınızı iyice kurutun. Kuruduğundan emin olmadan içerisine marmelatı koymayın, ıslak kaldığı takdirde marmelat bozulabilir.

çilek marmelatı

Sıcak olarak kavanozlara koyup, ağzını kapatın. Kış için ilkbahardan yaptığımız ilk hazırlığımız böylece tamamlandı.

Afiyet Olsun…

 


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Çilek Marmelatı”