Çiçek Mereng , Beze Tarifi

Çiçek Mereng (Beze)

Paylaş

Mereng ya da diğer adı ile beze. Yapması kolay, az malzeme ile tabaklar dolusu çiçek mereng. Uzun süre dayandığı için benim vazgeçemediğim tatlılar arasında. Bu defa yapılış amacı biraz farklı, bu şekilde mereng yapma fikri kardeşimin nişan hazırlıkları sırasında aklıma geldi. Böylece merengler standart formundan çıkıp özel bir tatlı haline büründüler. Çok da güzel oldular. Çiçek merenglerin yapımı oldukça kolay sadece tırtıklı bir sıkma ucunuz olması gerekli, çiçeklerinizi ise istediğiniz renklerde yapabilirsiniz.

Çiçek Mereng Foto

Çiçek Mereng (Beze) için Gerekli Malzemeler,

  • 100 gr. yumurta beyazı
  • 200 gr. toz şeker
  • 1 çay kaşığı vanilya özütü
  • bir tutam tuz
  • isteğe bağlı olarak gıda boyası

Çiçek Mereng Foto

Yumurta beyazlarını bir tutam tuz ile kar haline gelinceye kadar çırpın. Çırpma işlemine devam ederken yavaş yavaş toz şekerini ve son olarak da vanilyayı ilave edip yaklaşık 5 dakika daha çırpmaya devam edin. Yumurta beyazlarını ve şekeri çırparken sert tepecikler oluşturup, parlak bir kıvam aldığında çırpma işlemini bırakın.

Çiçek Mereng Foto

80 dereceye ayarlanmış fırında yaklaşık 3 saat kadar fırınlanması gerek. Merengler yeterince kurumaz ise, içleri yumuşak kalır ve dayanma süresi ise çok azalır, ertesi gün hem içi hem dışı yumuşak bir hal alır, öyle ki elinize aldığınızda dağılabilirler. Bu sebepten merenglerin içlerinin iyice kuruduğundan emin olmadan onları fırından çıkarmayın.

Çiçek Mereng Foto

Yeterince fırınlanmış ve içleri kurumuş merengler (bezeler) ağzı kapalı bir kapta yaklaşık 1 aya kadar tazeliğini korurlar. Böylece uzunca bir süre için elinizin altında hazır tatlılarınız olacaktır.

Çiçek Mereng Foto

Fırında yaklaşık 3 saatten fazla kalacak olursa, rengi sarımsı bir hal alabilir. Bu açıdan çok uzun süre ve yüksek ısıda bırakmamanız gerek merengleri.  En önemli püf noktasi fırın derecesinin fazla olmaması; 80, en fazla 90 derecede pişirmelisiniz. Bu sayede hem içi hem de dışı kuruyacaktır.

Çiçek Mereng Foto

Ve çiçek merengler yani aslında bizim en çok bildiğimiz adı ile bezelerimiz artık servis edilmeye hazırlar… Özel günleriniz için farklı bir seçenek oluşturabilir, yapması kolay görünümü oldukça şık bir çeşit olarak diğer tatlılar arasında yerini alacaktır. Kendinize ise öğleden sonra beş çaylarınıza eşlik edecek minik bir kaçamak, hafif bir tatlı.

Afiyet Olsun..


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir