Çelenk Ekmek

Çelenk Ekmek

Paylaş

Çelenk ekmek yapmak nerden mi aklıma geldi? Bu sabah evde ekmek kalmamış, kızım da hasta kreşe gidemiyor iki gündür, dolayısı ile dışarı çıkamıyoruz, apartman görevlimiz ise taa öğlene doğru servis yapıyor! Tüm yollar, paşa paşa ekmek yapmaya çıkıyor 🙂 Her seferinde farklı ekmekler yapmak da hoşuma gidiyor açıkcası. Ekmeğin hamuru, klasik ekmek hamurum aslında, değişik bir şey yok içinde, değişik olan tarafı şekli. Bu kez ona çelenk şekli verdim.

Kendi ekmeğimi kendim yaparım diyenlerdenseniz eğer, yılbaşı menüsünde, veya herhangi bir akşam yemeğinde, masanızda görüntüsü ile farklı ve süslü görünen bir çelenk ekmek yapma fikri de eminim hoşunuza gidecektir. Ben çelenk ekmek yaparken oldukça keyif aldım, özellikle de makasla kesme işleminde 🙂 Umarım yaparken siz de aynı keyfi alırsınız.

Çelenk Ekmek

Çelenk Ekmek için Gerekli Malzemeler,

3 su bardağı un

1, 1/4 su bardağı ılık süt (süt yerine su da kullanabilirsiniz)

1/2 paket yaş maya

2 yemek kaşığı zeyetinyağı

2 yemek kaşığı toz şeker

2 silme tatlı kaşığı tuz

Çelenk EkmekÇelenk EkmekÇelenk EkmekÇelenk EkmekÇelenk EkmekEkmek hamurumuzun kuru malzemelerini; un, şeker ve tuzu bir karıştırma kabına alalım. Ilık sütün içine yaş mayayı elimizle ufalayarak koyalım ve erimesi için kaşık ile karıştıralım. Kuru malzemelerin üzerine zeytinyağını ve maya ile karıştırdığımız ılık sütü de ekleyip, güzelce yoğuralım. Yoğurma işleminden sonra hamurun ağzını kapatıp ılık bir ortamda hacmi iki katına çıkana kadar yaklaşık 1 saat kadar mayalanmaya bırakalım.

*Not: Sütünüz yok ise, aynı miktarda su da kullanabilirsiniz.

Mayalanma süresinin sonunda çelenk ekmek hamurumuzu iki eşit parçaya bölelim ve yukarıdaki fotoğraflarda olduğu gibi her birine yuvarlak simit şekli verelim. Ekmeğimize yuvarlak şekil verdikten sonra üzerini elimizle unlayalım, un her tarafına güzelce bulaşsın ardından ekmek hamurunu mutfak makası ile, hafif eğik tutarak yukarıdaki gibi keselim. Kestiğimiz her bir parçayı elimizle yan tarafa doğru açıp çelenk şekli verelim.

Çelenk Ekmek* Not: Ekmek hamurunu, makas ile kesme işleminden önce üzerini güzelce  unlamayı unutmayalım. (çelenk ekmek için bu önemli, tekrar not olarak yazmak istedim 🙂

Ekmeklerimizi ısınmamış fırına koyarak 190 dereceye ayarlayıp pişirelim. Yaklaşık 20 dakika veya altı ve üstü iyice kızarana kadar pişirelim.

Çelenk Ekmek

Çelenk ekmek artık hazır, en güzeli henüz sıcakken yemek tabiki… Bu ekmeği kesmeden servis tabağına alıp sofraya tüm halde getirmenizi öneririm,

Nasıl? Yaparken sz de çok keyif aldınız değilmi?

Şimdiden hepinizin ellerine sağlık, afiyetle yiyiniz…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Çelenk Ekmek”