Brüksel Lahanası ve Karnıbahar

Paylaş

Marketlerin sebze, meyve reyonlarında kendimi kaybediyorum, özellikle de yeşillik olayında, sanırım bazen abartıyorum! Maydanoz, dereotu ve marul en dayanamadıklarım arasında. Hani, evlerde her daim ekmek bulunur ya, bizim evde de her zaman maydanoz bulunur, olmazsa olmazımız.  Bir de ıspanak, buzlukta mutlaka hafif haşlanmış , birer yemeklik olarak paketlenmiş ıspanak vardır, ne zaman gerekeceği olacağı hiç belli olmaz çünkü, sanki kıtlık çıkacakmış gibi bir ıspanak istifi…:) Geçen gün yine yeşilliklere dalmışken, bu minik minik brükselleri gördüm, genelde aldıklarımızın yarısı kadarlar hatta bazıları daha bile küçüğü, dayanamadım aldım, karnıbahar yine aynı şekilde! bunların yanına bir de brokoli alıcaktım ama pek güzel değillerdi. Bu minik brüksellerin görüntüsü de tatları da güzeldi fakat hazırlık aşamasında normalden daha çok uğraştırdı tabiki…

Bruksel Lahanası

Karnıbahar ve brokoli sevmeyenler için bir iki ufak püf noktası; sadece suda yada buharda haşlamak yerine, suyunu çok az koyarak içine lezzet katması amacı ile, zeytinyağı, sarımsak ve bir miktar tuz ekleyip öyle pişirin, suyu az olduğu için pişerken koyduğunuz tüm malzemeyi içine çekecek, yağ sayesinde hafif kızaracak ve oldukça lezzetli hale gelecekler.

Brüksel Lahanasi

Karnıbahar

Lahanaları ortadan ikiye bölün, böylece sosu içine daha çok çekecekler ve kuru kalmayacaklar. Diğer taraftan, ikinci garnitürümüz olan karnıbaharları da yine küçük tek lokmalık olacak şekilde kesin. Her birini ayrı tencerelere koyun,

üzerlerine bir miktar tuz,

sızma zeytinyağı (salataya döker gibi üzerine gezdirin, çok fazla olmayacak)

1-2 diş dövülmüş sarımsak

kahve fincanının 3/4 ü kadar da su ekleyip, orta hararetli ocağın üzerine yaklaşık 15 dakika kadar ağzı kapalı olarak haşlayın. Sarımsakları pişmeden önce yada piştikten sonra çiğ olarak da ekleyebilirsiniz, pişmiş sarımsak kokmayacağı için beraberinde pişirmenizde fayda var.

Bruksel Lahanasi

karnıbahar

Yaklaşık 15 dakika sonra kapağı alın ve hafifce karıştırarak bir miktar kızarmalarını sağlayın.

Bruksel Lahanasi

Bu şekilde pişirdiğinizde brokoli, brüksel lahanası ve karnıbahar için tüm önyargıları kırabilirsiniz, artık eskisinden daha lezzetli olacaklar.

Karnıbahar

Afiyet olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir