Bebek Kurabiyeleri

Bebek Kurabiyeleri

Paylaş

Hayatımıza hoşgeldin Çağan bebek…

Çağan bebeğimiz için hazırladığım bebek kurabiyeleri pek şeker oldular, rengarenk ve nazar boncukları ile süslü bu kurabiyeleri kimsecikler yemeye kıyamadılar. Bende saklıyorum tadına bakmadım.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Bir süredir sabırsızlıkla beklediğimiz, Çağan bebek için, nasıl kurabiyeler yapsam telaşına girmiştim, en sonunda tek değil birden çok çeşit yapmaya karar verdim.  Bu kez hazırlık aşamasından itibaren, sizler için daha açıklayıcı olması açısından, fotoğraf çekmeyi de unutmadım.

Bebek Kurabiyeleri için Gerekli Malzemeler,

1 ölçü kurabiye hamuru

1 ölçü royal krema / royal icing 

farklı renklerde gıda boyası

Bebek Kurabiyeleri Foto

Bebek Kurabiyeleri hamuru için genel, şeker kurabiyesi tarifimi uyguladım. Bu aşamada sizlere bir iki önemli püf noktasını da belirteyim;

 • Hamuru açarken, her tarafının aynı incelikte olması için, merdanenize 5mm kalınlığında hazır olarak alabileceğiniz hamur kalınlığını ayarlayan aparatlardan alabilirsiniz, yada evinizde bulunan uzun çubukları kullanarak onların arasında hamuru açarsanız ince veya kalın olma derdiniz ortadan kalkmış olur ve her yanı eşit miktarda açılır.
 • Hamuru, kurabiye kalıpları ile keserken hamurun kalıba yapışmaması ve kolay çıkması için de kesmeden önce bir kaba koyduğunuz una batırmakta fayda var.
 • Önlük şeklindeki kurabiyeler için, ben kenarı tırtıklı yuvarlak kalıp kullandım, yakasının oyuğu için de elimdeki kaşık şeklindeki kalıplardan yararlandım.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Bebek kurabiyeleri, pişip soğuduktan sonra ise asıl eğlenceli kısım başladı. İlk önce kurabiyelerin kenar çizgileri çekilmeli. Süsleme kremasına yani royal icing tarifine bu sayfadan bakabilirsiniz.

 • Kenar çizgileri için kullanılan kremanın iç dolguda kullanılan kremaya göre daha yoğun olması gerekiyor. Kremanızı hazırladıktan sonra içersine hiç su katmadan çizgi çekmek için kullanacağınız miktarı ayırmalısınız.
 • Krema torbasına en ince krema ucunu takarak torbayı yarısına kadar krema ile doldurmalısınız, fazla doldurmamaya özen gösterin, hem çalışması daha kolay oluyor hemde dışarı taşma riski ortadan kalkıyor.
 • Tüm kurabiyelerin kenar çizgilerini çektikten sonra içlerini doldurma işlemine geçmelisiniz.

Bebek Kurabiyeleri Foto

 • Dolgu kreması için gıda boyasını çok az miktarlarda ve yavaş yavaş ekleyin, çünkü minik bir damla bile çoğu zaman yeterli oluyor, fazla eklerseniz geri dönüşü olmayacağı için azar azar renklendirmekte fayda var.
 • Gıda boyasını ekledikten sonra iyice karıştırarak her tarafın eşit renkte olmasını sağlamalısınız, dalgalı bir görüntü olmamalı.
 • Sırada dolgu kremasının kıvamını ayarlamak var, bunun için yine çok az miktarda su ekleyerek içice karıştırın.
 • Kabın içersindeki kremaya bir bıçak veya spatula ile derin bir çizgi çektikten sonra 17’ye kadar sayın ve kremanın eski halini aldığını görüyor iseniz, çizgi kaybolarak düz bir hal alıyor ise dolgu kremanızın yoğunluğu da tamam demektir.
 • Dolgu  kremasını da bir krema sıkma torbasına koyarak, bu kez daha kalın bir uç ile kenar çizgileri çekilmiş kurabiyelerin içlerini doldurun.

Bebek Kurabiyeleri Foto

 • İçlerini doldurduğunuz kurabiyeleri 1-2 saat kadar kurumaya bırakın.
 • Üzerleri kuruduktan sonra nazar boncuğu için, önce lacivert kremadan bir damla damlatarak, hemen ardından yaş iken, beyaz krema damlatın, sonra tekrar son olarak lacivert krema ile ortasına minik bir nokta koyarak kurumaya bırakın. Böylece kendi nazar boncuğunuzu yapmış olacaksınız.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Üzerine ayrıca başka yazılar veya şekiller de yapabilirsiniz. Ben fotoğraflardaki eklemeleri yaptım.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Miniğimizin, bebek kurabiyelerinin bir diğer teması ise aşağıdaki gibi oldu.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Farklı şekillerin içlerini istediğimiz formatlarda doldurarak değişik temalar yapabiliriz. Bu örnekte, kurabiyenin üzerine kendim bıçak yardımı ile kurabiye pişmeden önce şekiller çizdim, kurabiyeler piştikten sonra krema ile çalışırken çizilmiş olan yerlerin üzerinden geçmek ve içlerini doldurmak her açıdan kolaylık sağlıyor.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Bu yöntemle yaparken tüm bölünmüş alanları tek seferde doldurmadan bir dolu bir boş şeklinde krema ile kaplayıp, ilk yapılanlar kuruduktan sonra, kalan boş alanlar da doldurulur ise ortaya fotoğraftaki gibi farklı bir desen çıkıyor.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Bölünen alanların hepsini aynı renkte yapabilir yada farklı renklerde doldurabilirsiniz.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Tüm kurabiyeler bittikten sonra üzerlerine tekrar klavuz çizgilerden çizebilirsiniz.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Son olarak üzerlerine bir iki minik dokunuş ile kurabiyeleri daha renkli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Farklı temalar deneyerek farklı kurabiyeler yapabilirsiniz, bundan sonrasını sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Royal krema ile pek çok değişik şekillerde ve renklerde bebek kurabiyeleri yapılabilir.

Bebek Kurabiyeleri Foto

Kolay gelsin…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir