Bebe Bisküvili Mozaik Pasta

Bebe Bisküvili Mozaik Pasta

Paylaş

15 dakikada hazırlanan kolay tatlılar listemizde bugün de bebe bisküvili mozaik pasta var. Her dönem severek yediğimiz, modası geçmeyen ve çocukluğumuzun bir parçası olan mozaik pasta yada piramit pasta tarifini annesinden öğrenmeyen yoktur sanırım 🙂 Fakat benim tarifim, klasik anne tarifi değil, günümüze uyarlanmış, bol çikolatalı eskisinden daha lezzetli bir mozaik…

Mozaik pasta yaparken her seferinde evde hangi çikolatalar var ise onlardan bir karışım hazırlıyorum, çünkü hiç kaprisi olmayan bu tatlıyı sadece evde hazırınızda bulunan malzemeleri harmanlayarak yapabilirsiniz. Ben genellikle bitter ve sütlü çikolataları karıştırırım, fakat bu defa toblerone ile denedim, içi bal ve fındık parçacıklı, krokanlı olduğu için mozaik pasta daha da lezzetli oldu. Maksat eldeki malzemeler ile güzel bir lezzet yakalamak. Dikkat etmeniz gereken tek nokta; sütlü çikolata kullanıyorsanız mozaik pastanın sosuna ekstradan kakao eklemeniz gerekir, ama bitter çikolata kullanırsanız tabiki kakaoya hiç gerek yok.

Bisküvi olarak da tamamını bebe bisküvisi ile yada tamamını petibör bisküvi ile yapabileceğiniz gibi, evde hangisinden ne kadar var ise, harmanlayarak toplam bisküvi miktarını elde etmeniz yeterli. Dedim ya bu pastanın hiç kaprisi yok diye, evde ne varsa… Yeterki sos miktarı ile bisküvi miktarı orantılı olsun 😉

Bebe Bisküvili Mozaik Pasta

Bebe Bisküvili Mozaik Pasta için Gerekli Malzemeler,

300 gr. çikolata (ballı, fındıklı toblerone kullandım)

25 gr. tereyağı

150 ml. süt

2 yemek kaşığı kakao (çikolatanız bitter ise kakao eklemenize gerek olmayacaktır)

350 gr. bisküvi (250 gr. bebe bisküvisi, 100 gr. petibör bisküvi kullandım)

 Bebe Bisküvili Mozaik Pasta

Tereyağı, süt ve irice parçalara ayırdığınız çikolatayı bir tencereye koyup ocakta karıştırarak eritin, çikolatanız sütlü ise 2 yemek kaşığı kakaoyu da ekleyin. Karışımı kaynatmayın sadece tüm malzemelerin eriyerek birbirine karışmasını sağlamanız yeterli olacaktır.

Genişçe bir karıştırma kabına tüm bisküvileri koyun, bebe bisküvlerini sadece 2 parçaya, petibörleri ise 4 parçaya bölün ve üzerine hazırlamış olduğunuz çikolatalı sos karışımını döküp, bir kaşık yardımı ile karıştırın. Bisküvileri ezmeden sadece sosa bulanmalarını sağlayın. Kuru bisküviler kalmamalı iyice harmanlanmış olmalı.

Baton bir kek kalıbına streç film serin ve hazırlamış olduğunuz karışımı da bu streç filmin içerisine dökün, streç film ile mozaik pastanızın her tarafını kapatacak şekilde sarın ve daha sonra eliniz ile üçgen şekil verin. Biraz yumuşak olduğu için şeklinin bozulmaması amacı ile üçgenin açıkta kalan kısmına bir ağırlık koyduktan sonra mozaik pastanızı buzluğa kaldırabilirsiniz.

Mozaik pastanızı üçgen dışında rulo olarak da streç filme sarıp kesince yuvarlak dilimler elde edebilirsiniz, yada tepsiye dökerek, dikdörtgen şeklinde de kesip servis edebilirsiniz, bu aşamada şekil tamamen size kalmış.

Bebe Bisküvili Mozaik Pasta

Buzlukta donması için yaklaşık 2-3 saat kadar bekletin. Donduktan sonra Streç filmden çıkarıp dilimleyerek servis edin.

Bebe Bisküvili Mozaik Pasta
Mozaik Pasta

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Bebe Bisküvili Mozaik Pasta”