Avokado Sosu

Avokado Sosu

Paylaş

Hayatımıza çok sonralardan katılan yiyeceklerden biridir avokado. Çocukluğumuzda böyle şeyler yoktu bizim. Yeni yeni marketlerde gördüğümüz ve önceleri; “bu ne acaba, nasıl yenir içi neye benziyor” diyerek, elimize alıp incelediğimiz, sonradan zamanla aşina olduğumuz bu avokadonun kendine özel bi tadı yok aslında, öyle boş boş yenilebilir bişey değil. Anca içine; limon ve sarımsak girince güzelleşiyor. Ama zaten, sarımsak artı limon, neyin içine girse onu lezzetli hale getiriyor, o da ayrı konu 🙂 Sarımsaklı, limonlu sosları ve mezeleri seviyorsanız yemeklerin yanında avokado sosu hoşunuza gidecektir. Tabi bu arada avokado öyle marketten alıp hemen kullanılabilecek bişey de değil, hafif yumuşamışlarından da seçseniz evde mutlaka bir iki gün veya bir kaç gün bekletip kıvama gelmesini, sabırla beklemeniz gerek. Yani en azından, ben şimdiye kadar hiç bir markette, hemen alıp da kullanabileceğim olgunlukta bi avokadoya rastlamadım.

İşin özünde bu sos için iyice olgunlaşmış, yumuşacık hale gelmiş bi avokado olması şart, sakın olaki benim gibi daha tam yumuşamamışken; bi kesip içine bakayım! demeyin, kestikten sonra bekletmeniz ve yumuşatmanız mümkün olmuyor. Öyle de bi avokadoyu telef etmişliğim var…

Bu arada yazıya başlarken avokadoya, meyve diyesim geldi ama tam da emin olamadım, vikipediye baktım az önce, meyveymiş 🙂 Aslında tarifini de yukarıda anlatmış oldum özetle ama yine de detaylıca bi tekrarlamakta fayda var.

Avokado Sosu

Avokado Sosu için Gerekli Malzemeler;

1 adet olgunlaşmış ve yumuşamış avokado

yarım limonun suyu (limon çok sulu değilse tamamını da kullanabiliirsiniz)

2 diş sarımsak (dişler küçükse 3 diş de olabilir)

bir tutam tuz

Avokado Sosu

Avokado Sosu

Avokado sosu için, öncelikle elimize aldığımızda yumuşadığını hissettiğimiz meyvemizi bir bıçak ile ortasından keserek ikiye bölüyoruz. Ortasındaki o kocaman çekirdeği elimizle çıkarıyoruz ve bir tatlı kaşığı yardımı ile, avokadonun içini oyar gibi yaparak alıyoruz. Olsukça yumuşak pelte gibi bi halde oluyor, içini güzelce çıkarıp bir kaseye aldıktan sonra üzerine biraz tuz, limon suyu ve ezmiş olduğumuz sarımsakları da ekleyip karıştırıyoruz. Bittii, avokado sosu hazır, masaya koyabiliriz artık.

Sarımsak ve limon oranını yaparken tadına bakarak ayarlayın, limonunuz çok sulu değilse, 1 tam limon da kullanabilirsiniz.

Avokado Sosu

Afiyet Olsun…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir