14 Şubat Kurabiyeleri

14 Şubat Kurabiyeleri “Sevgi Dolu Petibörler”

Paylaş

Sevgililer günü için kurabiye dizimize devam ediyoruz, bir önceki kalpli kurabiyelerimize, volume I demiştik ya hani, işte bu defa ki 14 Şubat Kurabiyeleri ise; volume II 🙂 ve şekilleri itibari ile ben onlara “sevgi dolu petibörler” dedim. Siz hangi kurabiye çeşidini severseniz ondan yapabilirsiniz. Bu petibörler şekil olarak oldukça sevimliler, bir de içine yazılarını yazınca ben çok beğendim açıkcası 🙂 hem keyifli hem de lezzetli bi uğraş oldu, yorulduğuma da değdi.

Hazırsanız yeni petibör çeşidimiz ile royal icingli kurabiye yapmaya başlayalım. Ben bu kurabiyelerin kenar çizgilerini ve içinin yazılarını kırmızı, kurabiyenin tabanını ise beyaz renkte royal icing kullanarak yaptım. Siz farklı bir yazı ile yada farklı renklerde yapabilirsiniz, lakin konu sevgililer günü olunca kırmızı ve beyaz vazgeçilmez oluyor bence 🙂

14 Şubat Kurabiyeleri

14 Şubat Kurabiyeleri “Sevgi Dolu Petibörler” için Gerekli Malzemeler;

1 ölçü tereyağlı kurabiye hamuru tarifi için buraya tıklayınız.

1 ölçü royal icing tarifi için buraya tıklayınız.

14 Şubat Kurabiyeleri

Kurabiye hamurumuzu ve royal icing’i ilgili linklerdeki tariflere göre hazırlıyoruz. Petibör şekilli ve minik kalp şeklindeki kurabiye kesicilerimiz ile kurabiyelerimize şekil verip, fırın tepsimize diziyoruz. Küçük kalp yerine daha büyük kalpler de yapabilirsiniz, konsepti nasıl yapmak isterseniz, ona uygun şekiller seçiniz.

14 şubat kurabiyeleri şimdide buzdolabında yaklaşık 20 dakika bekleyecekler ve daha sonra, 175 dereceye ısıtılmış fırında üzerleri hafifce kızarana kadar 8-10 dakika kadar pişecekler.

14 Şubat Kurabiyeleri

Fırından çıkarmış olduğumuz kurabiyelerimizi bir kenarda soğumaya bırakıyoruz ve bu sırada royal içing için  gıda boyamız ile yeterli miktarda sulandırılmamış royal icingi karıştırıyoruz, rengini ayarladıktan sonra henüz kıvamını inceltmeden önce, kenar çizgileri için bir miktar kırmızı icingi ayrı bir sıkma torbasına (ince uç takılmış olacak) alıyoruz.

Kalan kırmızı icinge 1-2 damla su damlatıp güzelce karıştıralım. Akışkan olacak fakat kaldırıp geri döktüğünüzde pürüzsüz bir hal alması 15 saniye içinde olacak 🙂 biraz karışık oldu değilmi?

Aslında oldukça basit, royal icingi karıştırdığınız zaman, karıştırma spatulanızla bir miktarını kaldırıp geri içine dökün, eski halini alıp prüzsüz bir kıvam alması yaklaşık 15 saniye sürüyor ise, dolgu için hazırladığınız royal icingin kıvamı tutmuş demektir. Bu püf noktasını hiç unutmayın 😉 

14 Şubat Kurabiyeleri

14 Şubat kurabiyeleri süslerken sırayla izleyeceğimiz aşamaları kısaca anlatayım, Petibör şeklindeki kurabiyeler için, ilk önce kenar çizgilerini, kurabiyenin kenarlarını kendimize rehber alarak, mümkün olduğunca aynı şekilde kenarlara icing ile çizgi yapıyoruz.

Tüm kurabiyelerin etrafının kırmızı çizgilerini bitirdikten sonra içlerini akışkan kıvamlı beyaz icing ile dolduruyoruz.

Bu aşamada artık kurabiyeleri birkaç saatliğine kurumaları için bırakıyoruz. Üzerinin yazılarını yazmadan önce beyaz icing ile doldurduğumuz kurabiyelerin iyice kurumuş olmaları gerekiyor, aksi halde yazılar dağılır. Bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Kalp şeklindeki kurabiyeler için de etraflarına kırmızı çizgi çektikten sonra, içlerini akışkan kıvamlı kırmızı icing ile dolduralım ve tüm kurabiyeleri en az 4-5 saat kadar veya mümkünse 1 gece kurumalarını bekleyelim.

Son aşamada tüm kurabiyelerin dolguları kuruduktan sonra, 14 şubat petibör kurabiyelerimizin yazılarını yoğun kıvamlı (yani su katılmamış) kırmızı icing ile dikkatlice yazıyoruz, Ben içlerine “Love” yazdım, siz daha farklı kelimeler yada figürler yapabilirsiniz.

Royal icing ile kurabiye süslerken her aşama tamamen el yeteneğinize bağlı. Ne yazıkki şeker hamurundaki gibi kalıplarla yapılamıyor. Bu sebepten hem daha yorucu hem de daha keyifli olabiliyor, çünkü tamamen sizin el emeğiniz sonucu ortaya çıkıyorlar.

14 Şubat kurabiyeleri için vazgeçilmez,mini kalp kurabiyelerimizi de unutmayalım, onlar da kuruduktan sonra etraflarına tekrar kırmızı kenar çizgisi çekiyoruz.

Kenar çizgileri için ayrıntılı fotoğraflara ve aşamalarına;

Fil Kurabiyeler,

Bebek Kurabiyeleri,

Kuş Kurabiyeler 

Yazılarından da bakabilirsiniz.

14 Şubat Kurabiyeleri

Kurabiyelerimizin yazılarını ve son çizgilerini de bitirdikten sonra kurumaları için tekrar bir kenara alıyoruz ve bir kaç saat sonra artık, tüm kurabiyelerimiz artık, yenmeye ve hediye edilmeye hazır halde olucaklar.

Sevdiklerinize armağan edebileceğiniz,

Afiyet Olsun hepinize…


Paylaş

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir